След Полша и Румъния залага на шистовия газ като алтернатива на своята енергийна зависимост от Русия, съобщава АФП.
„Шистовият газ е бъдещето“,
заяви президентът на румънската Агенция за природните ресурси (ANMR) Александри Патрути.
Според доклад на американската агенция за енергийна информация залежите на спорната в екологично отношение енергийна суровина в България, Румъния и Унгария се оценяват на 538 млрд. куб..
По тази причина не е е случаен интереса на американската „Шеврон“ (Chevron), канадската „Стърлинг рисърс“ (Sterling Resources) и унгарската МОЛ (MOL) да разработват местните находища. „Шистовият газ представлява голяма възможност за Румъния“, заяви директорът на европейския отдел на „Шеврон“ Томас Холст.
От „Шеврон“ са набелязали три перспективни места за предварителни проучвания, но те се пазят в тайна преди да са получени всички разрешения от правителството заради протестите на местното население. От американската компания ще се постараят да избегнат създаването на излишно напрежение и по неофициална информация се очаква сондирането да започне през втората половина на 2012 г., заявиха за Факти.бг местни природозащитници.
Те признават, че
в момента Румъния няма специално законодателство за шистовия газ,
което повдига доста тревожни въпроси. Притеснителен е фактът, че Бърлад, който се намира близо до границата с Молдова, е близко до земетръсния район Вранча.
По тази причина природозащитниците се опасяват, че използвания метод на хидравличен фракинг при проучванията освен, че може да отрови подпочвените води, но и да предизвика размествания на земните пластове и евентуално земетресение.
„За мен е много по-важно негативният ефект върху природата от тези проучвания, отколкото обещанията за един псевдо просперитет“, обяви Константинеску.
Втората по големина петролна и газова компания в САЩ -
„Шеврон“, наскоро загуби възможността за проучване на шистов газ в България
заради опасения за последствията от сондажите върху околната среда и след силен натиск от граждански протести.
Припомняме, че на 15 юни 2011 г. правителството даде 5-годишно разрешение на "Шеврон България Експлорейшън енд Продакшън" ЕООД да извърши за своя сметка и на свой риск търсене и проучване на нефт и природен газ в площта "Блок 1 Нови Пазар".
Теренът е разположен на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна и е с размер 4398 кв. км. В решението не се уточняваше каква точно технология може да се използва, което предизивика протестите на природозащитниците.
Дружеството беше избрано за титуляр на разрешението след проведен конкурс. В дейности по опазване и възстановяване на компоненти на околната среда по време на и след изпълнението на работната програма "Шеврон България Експлорейшън енд Продакшън" трябваше да вложи 4 милиона евро.
Междувременно стана известно, че
запасите от шистов газ на Полша са 10 пъти по-малко от предполагаемото по-рано.
Новата оценка показва запаси за между 346 и 768 млрд, куб. м. Досега се смяташе, че на територията на страната има залежи за 5,3 трлн. куб. м. шистов газ.
Полският геоложки институт е анализирал данните от 39 сондажа, осъществени в период от 30 години между 50-те и 80-те години на ХХ век. Предишните данни за повече от 5 трилиона кубически метри от миналата година бяха на Министерството на енергетиката на САЩ. Но дори и десет пъти по-малки, тези залежи биха стигнали на Полша за време от 35 до 65 години. Залежите на шистов газ са третите по големина в Европа.
На 4 март 1977 г. България е ударена от земетресение с епицентър Вранча
и магнитуд от 7,4 по Рихтер. Жертвите бяха над 1600 души, повечето от тях в Букурещ.
Земният трус беше усетен в цяла България и нанася щети, най-вече в селищата край р. Дунав.
Най-силно беше засегнат гр. Свищов, където бяха разрушени промишлени и жилищни сгради. Паметни плочи за загиналите над 100 човека бяха поставени на площад „Велешана“, където се е намирало сринатото общежитие на химическия комбинат „Свилоза“, както и в близост до училището „Алеко Константинов“, където е бил разрушен жилищен блок.