Отидете към основна версия

5 244 11

Мистерия: Кой се интересува от АЕЦ "Белене"?

  • аец "белене"-
  • аец белене-
  • атомстройекспорт

US офшорна компания иска да влезе като играч на пазара на ядрена енергия в ЕС

 

"Атомстройекспорт" засега не води преговори, но интересът на американската компания към АЕЦ "Белене" още веднъж доказва, че това е добър проект. Това заявил за БГНЕС източник от ЗАО "Атомстройекспорт".

Но ако има действителен интерес от страна на американски инвеститор за изкупуването на проекта АЕЦ "Белене" това само идва като потвърждение за това, че проектът е икономически изгоден, рентабилен и абсолютно реалистичен. Именно това нееднократно заявяваха европейските експерти в областта на енергетиката, коментира източникът от руската компания.

Само преди дни от руската компания отказаха сътрудничество с американската „Уестингхаус“ за централата в Белене. Основният мотив беше, че документацията за ядрените  съоръжения са търговска тайна, която не може да се споделя с конкурент.

По-рано днес американският консорциум "Глобъл пауър консорциум" прояви интерес за изграждането на проекта АЕЦ "Белене".  Изявлението на "Атомстройекспорт" обаче отрича направените изявления от "Глобъл пауър консорциум", че водят преговори с руската страна.

Това, което бъдещите инвеститори предвиждат от офшорния щат Делауер, е НЕК да създаде проектна компания, към която да бъдат прехвърлени активите и пасивите по проекта "Белене". След това консорциумът ще започне комплексен анализ, след който трябва да предложи оферта за изграждането на централата. Според Емил Хърсев това може да стане най-рано след 5-6 месеца.

"Дневник" откри, че човекът, който прави презентация на намеренията на "Глобал пауър консорциум" в икономическата комисия в парламента, е представен като Сам Реди - управител на компанията FreNuc. Според кратката й онлайн визитка, тя предлага атомни инженерни услуги. FreNuc се представя, че има "десетилетия опит в тази индустрия и дълбока експертиза" и че предлага широка гама от услуги и продукти в сферата на атомното инженерство в САЩ, Европа и други места по света. „Капитал“ налива допълнително масло в огъня, уточнявайки че собственикът на "Риск инженеринг" Богомил Манчев лично е признал, че именно той е намерил въпросните инвеститори. Емил Хърсев пък явно е финансов консултант на инвеститорите, тъй като по време на представянето обясняваше на депутатите как ще се структурира бъдещата компания.

Самият Делян Добрев направи интригата латиноамериканска, заявявайки че седми реактор в АЕЦ "Козлодуй" все още е опция. Той обаче разкри, че ако бъде даден рестарт на "Белене", той няма да бъде правен с руския реактор. По този начин  американската "Уестингхаус" би получила зелена светлина да влезе в АЕЦ „Козлодуй“.  Проучване на Факти.бг  показа, че ако това стане, то Москва няма да даде разрешение за продължаване на експлоатацията на АЕЦ „Козлодуй“. При това развитие на нещата България ще остане без реактори  преди да е построила нови. От „Росатом“ недвусмислено заявиха, че искат дял от НЕК и нищо не дават на "Уестингхаус".

През 2006 г.  търгът за втората атомна централа беше спечелен от руската "Атомстройекспорт", дъщерна компания на държавната корпорация "Росатом". За изграждането на централата беше създадена проектна компания между НЕК и германската Ер Ве Е.

След идването на власт на ГЕРБ през лятото на 2009 г. проектът започна да буксува. Това стана причина за оттеглянето на Ер Ве Е през 2009 г. "Росатом" убедени в това, че проектът е печеливш предложиха на българската страна финансиране. Те също така доведоха и чуждестранни инвеститори в лицето на "Фортум" и "Алтран".

През ноември 2010 руснаците предложиха и твърда цена от 6,3 милиарда евро за централата, която според техните изчисления ще се изплати за по-малко от 20 години. Срокът на експлоатация на двата 1000 мегаватови блока на бъдещата централа е 60 години.

Въпреки това проектът беше замразен през март 2012 г. В началото на септември "Атомстройекспорт" увеличи претенциите си към НЕК до 1 млрд. евро за неизплатени вече извършени дейности по проекта "Белене". Делото ще се гледа от Международния арбитраж в Париж. 

 

Първи Факти.бг в края на март писа, че руснаците ще искат 1 млрд. евро. Оттогава правителството деликатно отклоняваше коментарите по темата.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини