Сътрудничеството между американската компания „Уестингхаус“ и Българския енергиен холдинг за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“ е знаково. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на среща с Американската търговска камара в България.
Министър Стойнев подчерта, че тази инвестиция в най-модерния реактор ще осигури максимална безопасност. „Ако има търг за избор на технология, това би означало дългосрочни договори за изкупуване на произведената от реактора електроенергия“, обясни Стойнев. Ключови за българската енергетика са диверсификацията и сигурността на доставките, допълни и изтъкна, че за да е конкурентоспособна икономиката на страната, трябва да е конкурентоспособна и енергетиката.
„През последните седмици отношенията между България и САЩ се развиват изключително позитивно в сферата на икономиката и енергетиката“, съобщи Стойнев. Той припомни, че по време на работното си посещение в САЩ американският бизнес е подкрепил разбирането, че икономиката трябва да е на преден план в отношенията между двете страни.
Пред представителите на американския бизнес министър Драгомир Стойнев подчерта, че за да се получи доверието на чуждестранните инвеститори, трябва да се гарантира стабилна и предвидима бизнес среда. Една от първите задачи пред правителството бе премахването на натиска над икономиката и възстановяването на диалога с бизнеса, припомни той. „Вече сме предприели действия в тази насока – премахнати са 84 лицензионни и регистрационни режима и предстои да се приемат промени в Закона за обществените поръчки, които ще улеснят достъпа на малките и средните предприятия до тях“, допълни Стойнев.
Той припомни, че концепцията на Оперативната програма „Иновации и конкурентоспособност“ е съгласувана с бизнеса, за да отговаря на реалните потребности на икономиката. Българският бизнес желае технологична модернизация, подобряване на енергийната ефективност и реализиране на иновации в предприятията. По думите на министър Стойнев финансовите инструменти за следващия програмен период са разработени така, че да отговарят на нуждите на фирмите у нас и те да имат реален достъп до финансирането. „Европейските средства трябва да вървят ръка за ръка с националните“, каза още той. Стойнев обяви, че за първи път с бюджета за 2014 г. е създаден Национален инвестиционен фонд с 500 млн. лв., който ще е насочен към инфраструктурните проекти и предприемачите. България вече тръгна по пътя на икономическия растеж и за да го запазим в дългосрочен план, трябва да развиваме и образованието, акцентира Стойнев. Той допълни, че вече е стартиран пилотен проект за прилагане на дуалната система у нас. Тя ще даде възможност на държавата и на бизнеса да осигурят работа на учащите се.