Отидете към основна версия

2 222 9

Българският здравен туризъм има огромен потенциал за развитие

  • медицински туризъм-
  • българия-
  • министерство на здравеопазването-
  • министерство на туризма

Шест са основните моменти, върху които трябва да се работи

Снимка: М. Богданова ©

Природните ресурси на България – минерални води, въздух, природа, са огромното богатство, с което страната ни разполага и което може да се развива посредством развитието на здравния туризъм. Потенциалът за развитие на сегмента е огромен. Около това мнение се обединиха представители на балнеологията, рехабилитацията, представители на СПА и Уелнес хотели и рехабилитационни центрове, които взеха участие в кръгла маса на тема "План за развитие на здравния туризъм с фокус медицински туризъм“, която се проведе в София.

Развитието на балнеолечението у нас, обаче няма как да случи без активното участие на държавата и позиционирането на страната ни като дестинация за медицински туризъм. Всички държави имат строга програма за развитието си на медицинския и здравен туризъм. Като пример бяха посочени съседна Турция и далечен Китай. В южната ни съседка беше създадена програма за развитие на Турция като световна дестинация за здравен туризъм. Програмата беше с дългосрочност 10 години, но успя да постигне целите си в рамките на 8 години.

„В Китай в момента се строи от нулата цял мини град с 50 болници с различни направления. 31 от болниците вече са построени, съответно с цялата необходима за целта инфраструктура – пътища, летище, което да обслужва това градче. Привлечени са всички световни медицински и фармацевтични компании и е създаден изложбен център, в който те представят най-новите си медицински постижения“, сподели Живко Неделчев от Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация, който наскоро е бил в азиатската държава.

България определено има какво да научи от чуждестранния опит, който особено след пандемията, причинена от коронавируса, приложи редица новости в областта на медицинския туризъм с цел намаляване последствията от Covid-19.

„Необходимо е популяризиране на професията лекар по физикална и рехабилитационна медицина. В последните години професията замира и това затруднява развитието на медикъл и спа туризъм във вътрешността на страната“, каза Весела Богданова от СПА хотел в Сапарева баня.

По време на събитието беше отправено и послание да се обмисли идеята за отделни ваучери за рехабилитация и почивка, подобни на тези, които в момента се дават за храна.

Дефицитът на персонал също нямаше как да не бъде засегнат. Липса на лекари няма. „Трябва обаче да се повиши процеса на преквалификация в професията“, смята министърът на здравеопазването Галя Кондева. Съществен обаче е проблемът с набирането на кадри като рехабилитатори, кинезитерапевти и всички специалисти по здравни грижи.

Относно програмите за профилактика и превенция Кондева посочи, че в министерството има дирекция "Обществено здраве", която би могла да работи в тази насока. От години обаче, проблемът е с финансирането. Решението може да се намери в програмите за европейска подкрепа, където с разработване на проект може да се търси финансиране. Министър Кондева не изключва и възможността от създаването на работна група, която да разисква всички тези проблеми и чрез дирекция "Обществено здраве" и програмата за превенция на хроничните незаразни болести да се търсят опции за финансиране в областта на профилактиката във физиотерапевтичната услуга.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.

Свързани новини