Стартира проект за подготовка за масово гласуване в чужбина на 5 октомври. Това съобщи пред БНР координаторът на временния обществен съвет на българите във Франция Любомир Гаврилов. По думите му целта е да се привлекат повече българи в чужбина към националния живот.
Това най-добре може да стане чрез избирателен район в чужбина, който искаме повече от 20 години, за да може да излъчваме наши представители в НС, посочи Гаврилов, като уточни, че, за съжаление, няма как това да се случи на тези избори.
Това, което може да стане, на първо място е чрез една широка мрежа, каквато имаме в почти всички държави от наши съветници, които да приканват към гласуване, т.е. да правят информационната кампания, посочи той.
„Ние поддържаме много добри контакти с МВнР на техническо ниво, на политическо ниво – малко по-малко и това е главният проблем. От години насам влизаме в контакт с министерствата, но когато трябва да се вземе политическо решение, тогава често се сблъскваме с непреодолими бариери”, изрази съжаление Гаврилов. По думите му в момента половината работна ръка на България е в чужбина, а българската държава наблюдава безучастно процеса, включително и то как млади хора заминават да учат в чужбина и не се връщат.
Гаврилов заяви, че информационната кампания за европейските избори е била много слаба и голяма част от българите в ЕС не са знаели, че могат да гласуват по избор или за български представител или за представител в държавата, която живеят и то дори да нямат двойно гражданство.