Около 200 износители, търговци и производители на дървесина от цялата страна се събраха на протест пред Парламента. Искането им е държавата да отмени наложения на 4-ти март мораториум за износ на необработен дървен материал. Целта на забраната е в следващите три месеца да се вземат спешни законодателни промени, които да решат проблема с незаконната сеч.
Според изчисленията на бранша заради наложения мораториум загубите в сектора са 40 млн. лв., а държавата е изгубила близо 29 млн. лв.
На пресконференция вчера износителите на дървесина заявиха, че финансовите измерения на Забраната са сериозни и далеч не касаят единственото дружествата. Над 100 фирми от сектора са застрашени от бърз фалит в следващите 3 месеца, а други 800 свързани браншови компании ще бъдат косвено засеганти. Очакваните загуби за бизнеса в следствие на Забраната се остойностяват на близо 40 000 000 лв., от които обаче 10 млн. са за заплати на служители.
„Държавният бюджет пък ще загуби общо около 29 милиона лева, включително приходи от секторите Пристанища, Национална Служба за Растителна Защита (НСРЗ), Държавни Горски Стопанства (ДГС) и Транспорт.“, допълни Димитър Николов, износител на дървесина.
Протестиращите скандираха и издигнаха плакати на които пишеше: "Искаме работа, "Искаме хляб! и "Не на дървената мафия!".
Според тях по този начин ще се намали обемът на работа и се очаква около 8 хил. души да останат на улицата.
Търговците пък се оплакват, че не могат да изпълнят сключени вече договори с контрагенти на външния пазар и искат парламентът да отнеми решението си за забраната.
Малко след началото на протеста членове на парламентарната комисия по земеделието и храните отидоха при протестиращите и заявиха, че мораториумът може и да бъде отменен, но това вероятно няма да се случи в следващия един месец.
Ако земеделското министерство обаче внесе бързо поправките в Закона за горите, които трябва да засилят контрола върху дърводобива, наложената от парламента тримесечна забрана върху износа на дървесина като мярка срещу незаконната сеч може да падне по-рано, обявиха депутати след срещата с протестиращите.
В същото време зам.-министър Георги Костов обясни пред журналисти, че страната ни е загубила 352 000 хектара гори от 1990 до 2013 г. най-вече в пожари и изсъхване.