Едва стотина души се събраха на протест срещу мораториума за износа на дървесина и блокираха за 2-3 минути ГКПП Капитан Петко войвода днес малко преди обяд, съобщи „Старият мост“.
След това, скандирайки „Искаме работа! Искаме хляб!“, се качиха на камиони и се отправиха към международния път за Турция. В района на детелината близо до магистралната отсечка за Гърция протестиращите отново излязоха на пътното платно и спряха движението за минута-две.
Предварително предвидената 6-часова едновременна блокада на ГКПП Капитан Андреево и ГКПП Капитан Петко войвода така и не се състоя. Полицаите бяха повече от протестиращите, имаше и три жандармерийски коли.
Протестите са по повод забраната за износ на необработен дървен материал за срок от три месеца, която вече две седмици възпрепятства бизнеса на близо 800 компании в България.
След протест на площад „Народно събрание“ на 18-и март представители на износителите на дървесина и дърводобивните предприятия у нас се срещнаха с Комисията по земеделието и храните. След проведените разговори от Комисията заявиха, че започват подготовка за промени в Закона за горите. Това обаче не удовлетворява исканията на бранша, които настояват за спешна отмяна на забраната за износ.
„Имаме готовност да продължим с протестните действия, колкото се налага. Няма да се откажем да защитаваме интересите на над 8000 служители в нашите фирми и няма да се съгласим с твърдението, че ние сме виновни за незаконната сеч в България. Напротив, ние също искаме строг закон за горите, но забраната за износ е мярка, която по никакъв начин не ограничава сечта, а единствено ощетява бизнеса ни“, каза Димитър Николов, износител на дървесина. Той допълни, че блокирането на пътищата в цялата страна ще продължи, докато мораториумът не бъде отменен.
Представители на фирми от Стара Загора, Габрово, Трявна, Сливен и Котел протестираха пък на прохода “Хаинбоаз”.
Те обаче не блокираха прохода, защото нямаха разрешение за това, а протестът премина при засилено полицейско присъствие.
Фирмите в сектора заявиха, че ако не бъде взето спешно решение за отмяна на забраната ще преминат към гражданско неподчинение, тъй като освен фалит на фирми, около 8000 души в региона ще останат без работа.
Повод за реакцията на износителите на дървесина и дърводобивни дружества е решението за забрана за износ на необработен дървен материал в срок от три месеца, което е в сила от 10 март.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 mutra bankq
Коментиран от #2
16:53 24.03.2015
2 банзикар
До коментар #1 от "mutra bankq":
По родопите, сечът само хората на раз-бойко затова няма спиране16:56 24.03.2015
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Бай хой
Превозните им средства са без винетки, застраховки, тахографи и т.н. Но за дървената мафия Българските закони не важат.
09:11 25.03.2015
5 аз
09:44 25.03.2015