"Позицията на гръцкото правителство лично мен като икономист ме дразни. Това самочувствие на основата на една обществена подкрепа, но на малко визия как да се излезе от кризата, не е полезно. Референдумът е стъпка към задълбочаване на кризата, а не към излизане от нея. Това е бягство от отговорност. Аз винаги съм казвал, че референдумът е инструмент на слабите полицити”. Това заяви за „Събуди се“ по Нова телевизия бившият служебен премиер Стефан Софиянски.
"Гъркът в криза е по-добре от българина при Борисов. Урокът, който трябва да вземем от съседката ни, е изключителното ефективно използване на привлечените средства, което очевидно Гърция не е направила, за да е в това положение. За съжаление ние в момента имаме две нулеви години - не сме усвоили нито евро и затова не можем да осигурим икономически растеж”, поясни още Стефан Софиянски.
Според него и Гърция, и България изразходват лошо и неправилно парите от европейските заеми, тъй като стандартът не се повишава.
"Политиците са изключително виновни за КТБ, а не толкова банковата система. Тя беше банка и на Станишев, и на Борисов. Очевидно някакъв конфликт на високо ниво между политическите сили доведе до фалирането й. Освен това КТБ можеше да бъде спасена”, коментира Софиянски. Според него закриването й е най-лесният начин да се прикрие какво се е случвало в нея.
"Нашите управляващи са безпомощни и мързеливи и са оставени да се влачат по течението. Те следват проблемите, а не се борят да ги предотвратят. Според него най-слабото звено в кабинета е Бойко Борисов, защото не знае повече от другите”, каза още той.
На въпрос дали би се кандидатирал отново за кмет на София, Стефан Софиянски отхвърли категорично тази възможност.
"Гърците ще се произнесат за това дали са „за” това са стоят в усмирителна риза в продължение на следващите 20 години, или пък искат промяна в условията, при които ще пътува корабът „Титаник”. Който и да е капитанът в момента, след този удар няма големи шансове. Тоест, дори да се смени правителството на Гърция, не е трудно да прогнозирам, че и новото няма да издържи дълго при тези условия на изплащането на външния дълг”, заяви в „Събуди се” Румен Гечев, депутат от "БСП лява България".
Според него вотът не е за излизане от Еврозоната. Прогнозите на много анализатори са, че и двете страни се опитват да извлекат максимума от ситуацията и според Гечев какъвто и да е отговорът, отново ще има преговори и промяна в условията, по които Гърция ще изплаща дълга си.
"При тези макроикономически условия няма как гръцката икономика да изплува в следващите 20-30 години”, допълни депутатът.
И бившият социален министър Иван Нейков се съгласи с тезата, че вотът на референдума няма никакво значение за Гърция, тъй като резултатът ще бъде един и същ – гърците ще научат урока, че безплатен обяд няма.
"За нас българите е по-важен въпросът за въздействието. Онова, което ме притеснява, е какъв ще е ефектът за България. А той ще се прояви и затова час по-скоро трябва да се подготвим за него”, заяви Нейков.
"Всеки един народ трябва да има правото да решава съдбата си. Гърция обаче трябва да си носи последиците от тяхното решение”, на мнение е евродепутатът Ангел Джамбазки.