Жители на Враца и днес ще излязат по улиците на града с искане за максималната доживотна присъда за братята, които пребиха до смърт 18-годишния Тодор. Съучениците на убития дванайсетокласник организират мирно протестно шествие тази вечер.
„Убиха най-доброто момче, което познавах. Опитват се да извъртят нещата все едно е виновен. А ако на убийците дадат 5 години затвор, значи правосъдието ни е ударило дъното. Искат да докажат, че това е лека телесна повреда, а това не е така – цялото му тяло е в синини. Ако беше лека телесна повреда, нямаше да нося карамфили на чина му, а щях да ходя на свиждане в болницата”, разказа прен Нова телевизия съученичка на убития Тодор.
Съучениците на Тодор са събрали пари, за да могат да купят венци и цветя и да го изпратят в последния му път.
На задържаните Иван и Десислав Дамянови е повдигнато обвинение за причиняване на смърт по непредпазливост чрез нанасяне на лека телесна повреда. По закон максималното наказание за подобно деяние е 5 години затвор. Обвинението за нанасяне на лека телесна повреда се основава на аутопсията на Тодор, според която той починал, защото си е глътнал езика, а по тялото му нямало следи от тежки травми, съобщава БНТ.
Двамата братя, пребили до смърт 18-годишния Тодор, защото натиснал клаксона на колата си, докато те пресичали. Според разследващите Тодор нанасял удари с бокс на двамата братя. Близките на дванайсетокласника обаче имат друга версия и не са съгласни с повдигнатото обвинение.
Вчера стотици хора се събраха пред полицейското управление в града с искане за максимална присъда. Братята Иван и Десислав Дамянови са задържани за 72 часа. Прокуратурата ще настоява пред съда да ги остави за постоянно в ареста.
По БНТ кметът на Враца Калин Каменов заяви, че в момента се разработва програма, която да осигурява по-голям психологическа подкрепа на децата.
"С мълчаливия протест няма да решим проблемите си, ще протестираме седмица, две, три, протестът ще утихне. Аз смятам, че това обществено напрежение, може да бъде канализирано в нещо много смислено, да бъдем гласни, а не мълчаливи, да бъдем активни, а не пасивни, защото заради пасовността момчето си отиде. Смятам, че трябва да обърнем сериозно внимание на децата си, да поговорим с тях вкъщи за това как да реагираме в такава ситуация. Двама човека да се бяха намесили онзи ден, аз съм сигурен, че сега нямаше да има траур. Агресията е повсеместна, тя е навсякъде и никой не е застрахован от нея", заяви той.