"Контрабандата на мигранти е добре организирана провокация срещу правовия ред на нашите държави, затова трябва по-активно сътрудничество и обмен на информация за ефективното санкциониране на организаторите на трафикантските мрежи“, това подчерта вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова по време на срещата си с главния прокурор при Върховния съд на Република Турция Мехмет Акарджа.
Срещата е част от двудневното посещение на турския главен прокурор в България по покана на главния прокурор Сотир Цацаров. По време на разговорите, вътрешният министър Бъчварова и главният прокурор Мехмет Акарджа обсъдиха миграционните процеси, борбата с тероризма и организираната престъпност.
Двете страни оцениха високо двустранното сътрудничество в областта на миграцията. Вътрешният министър Бъчварова и главният прокурор Акарджа подчертаха важността на по-бързия и редовен обмен на оперативна информация между органите на реда на двете страни.
„Трябва сътрудничество по обмена по цялата верига на трафикантските мрежи“, каза още министър Бъчварова и поясни, че това е ключово за регулирането както на мигрантските потоци и противодействието на каналджийството, така и при противодействието на тероризма.
Тя открои Протокола за реадмисия, който предстои да бъде подписан между България и Турция, като друга важна стъпка за ефективното регулиране на миграционните процеси. Двамата обсъдиха и Тристранния контактен център за полицейско и митническо сътрудничество между България, Турция и Гърция като важен формат на взаимодействие между службите на трите държави. Този формат бе посочен и от ЕС като модел за добро регионално сътрудничество в областта на сигурността и правоохраната в декларацията от конференцията на високо равнище за Източносредиземноморския/Западнобалканския маршрут от края на миналата година.
Бъчварова изрази съболезнования за жертвите на неотдавнашните терористични актове в Турция.
„Турската държава води много решителна борба с терористите, които извършват престъпления срещу човечеството“, подчерта Мехмет Акарджа и добави, че Турция има нужда от сътрудничеството на България и всички държави. Той открои като важна част от тази борба ефективното противодействие на мрежите за контрабанда на хора, акцизни стоки, както и трафика на наркотици и оръжия.
В срещата участваха и главният прокурор Сотир Цацаров, заместник-министърът на вътрешните работи Филип Гунев и главният секретар на МВР главен комисар Георги Костов.
Тероризмът няма граници, нито религия. Няма как една държава сама да се справи със заплахите от тероризма, които са пред нас. Трябва да се обединим срещу това голямо зло. Винаги съм била на мнение, че терористите и хората, които им помагат с финансирането, трябва да бъдат наказвани с най-голямата строгост на закона, заяви министърът на правосъдието Екатерина Захариева по време на срещата си днес с главния прокурор при Върховния съд на Република Турция Мехмет Акарджа.
„Република Турция води борба срещу тероризма от 40 години, което е свързано с много човешки жертви, каза от своя страна Мехмет Акарджа и допълни, че се надява посещението му у нас да допринесе за още по-тясно сътрудничество както между прокуратурите на двете държави, така и между правосъдните министерства на България и Турция.
„Необходимо е да обединим сили за противодействието на тероризма, като обърнем внимание на трафика на контрабандни стоки, наркотици, културни ценности, както и трафика на хора, чрез които най-често се финансират терористичните организации“, каза министър Захариева. Тя подчерта, че България има осезаеми резултати по отношение на контрабандата в последната година, благодарение на доброто сътрудничество между прокуратурата и изпълнителната власт.
Правосъдният министър коментира, че на 11 март т.г. Съветът по правосъдие и вътрешен ред в Брюксел е одобрил проектът на директивата за противодействие на тероризма. „Смятам, че трябва да се обърне особено внимание на проблемите с обучението и самообучението с цел тероризъм, както и пътуването в границите на Европейския съюз с цел тероризъм, а не само извън него. Атентатите в Париж и Брюксел т.г. са доказателство за това. В тази връзка българският Наказателен кодекс е по-амбициозен и рестриктивен от приетите в директивата мерки. В него се предвижда и пътуването с цел тероризъм в границите на ЕС също да бъде криминализирано“, каза Захариева.
Българският правосъден министър и главният прокурор при Върховния съд на Република Турция се обединиха около извода, че е постигнат изключително добър резултат между двете страни във връзка с координацията по охраняването на границата. Двамата бяха категорични, че духът на добросъседски отношения и сътрудничество във всички области ще се запази и ще продължи да се развива занапред.