Не се предвижда български военни да участват в т.нар. предно разполагане на сили на НАТО в Полша и Балтийските държави. Това заяви министърът на отбраната Николай Ненчев, по повод решението на Алианса да разположи четири батальона в Полша, Естония, Литва и Латвия, съобщи БНР.
„Не се предвижда, ако ме питате за предното разполагане. Не е коментиран този въпрос и не се предвижда България да участва под каквато и да е форма, тоест там водеща роля имат така наречените рамкови държави, които поемат своята отговорност. А що се касае до Черноморския регион не само генералният секретар, но и редица други колеги изразиха своето безпокойство по отношение на Черноморския регион и липсата на баланси там“, заяви Ненчев.
Той допусна по-засилено присъствие на НАТО в Черно море, но уточни, че темата предстои да бъде обсъждана през октомври на срещата на военните министри.
„По силата на един договор, едно споразумение от Монтрьо, чужди кораби не могат да присъстват повече от 21 дни в екваторията на Черно море, така че ако има подобна инициатива, което вероятно ще се случи, то тя ще бъде извършвана на ротационен принцип“, заяви министърът.
По отношение на планираната в Румъния многонационална бригада, Ненчев отново обясни, че България е заявила готовност да участва с до 400 души. Това обаче не означава, че точно толкова ще бъдат изпратени в северната ни съседка и ще се намират там постоянно. „Ще участваме в различни обучения и тренировки съвместно с румънски и други колеги, с до 400 души, което може да означава, че 20 ще отидат, ще престоят известно време и после ще се върнат в България“, поясни Ненчев.
Министър Ненчев коментира и предприетите до момента, както и предстоящите действия за укрепване на източния фланг на Алианса, като заяви, че България ще се придържа стриктно към общата програма, която страните-членки приемат. "Тези планове се уточняват в края на всяка година, т. е. през октомври-ноември се взимат решения за програмата и плановете на НАТО за следващата година", уточни той и припомни, че според Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната (ССОО) във всеки един момент в страната ни могат да присъстват до 2 500 американски войници, като със заповед на министъра на отбраната броят им може да достигне 5000, без да е необходима санкция на Министерския съвет или на Народното събрание.
"Не е имало критики по отношение на нашата позиция относно заплахите от изток, която е изключително балансирана, с оглед на възможностите, с които разполагаме. Нашите колеги проявяват изключително голямо разбиране, още повече, че ние дойдохме с особено самочувствие на тази среща - изпълнихме решенията от Уелс, бяхме вече взели решение за повишаване на бюджета, имахме приети и утвърдени програма и план за развитие на отбранителните способности, както и проекти за модернизация на Българската армия, така че ние бяхме една от държавите-членки, които отчетоха изключително голям напредък, включително и по Плана за готовност за действие", каза още министър Ненчев. Той посочи също, че изграждането на Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО на територията на България е било високо оценено.