Първият ден от срещата на върха на НАТО приключи с подписването на обща декларация за сътрудничество между ЕС и Алианса и обявяването на решението за разполагане на четири батальона в Полша и трите балтийски държави.
18 президенти и 21 премиери се събраха в полската столица Варшава, за да се включат в двудневната среща.
„Решихме да засилим военното си присъствие в източната част на алианса с четири батальона на ротационен принцип тук в Полша, както и в Естония, Латвия и Литва", заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на пресконференция след първото заседание на Северноатлантическия съвет.
Столтенберг заяви, че от следващата година четирите мултинационални батальона, на ротационен принцип, ще бъдат разположени в Полша, Естония, Латвия и Литва. Те ще са под ръководството на САЩ, Великобритания, Германия и Канада.
В рамките на схемата САЩ ще разположи 1000 войници в Полша, а Великобритания ще изпрати батальон от 500 души в Естония и още 150 в Полша. Мултинационален батальон, под ръководството на Канада, ще бъде изпратен в Латвия, а Германия ще отговаря за войниците, които ще се настанят в Литва.
Столтенберг уточни, че няма конкретен период за разгръщането на НАТО в Източна Европа и новите подкрепления ще останат толкова дълго, колкото е необходимо.
Той подчерта, че тази мярка е един от необходимите начини за противодействие на надвисналата заплаха, която идва от Русия.
На днешната среща лидерите на Европейския съюз и НАТО подписаха и съвместна декларация за сътрудничество.
Председателя на Съвета на ЕС Доналд Туск, председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, поставиха подписите си под документа, с което поеха ангажимент да обединенят усилията и ресурсите си срещу общите предизвикателства, в това число миграцията, хибридните заплахи и кибератаките. В документа се казва още, че блокът и съюзът ще започнат съвместни инициативи в сферата на киберсигурността, отбранителната индустрия и военните учения.
„Настъпи момент да дадем нов импулс и ново съдържание на стратегическото партньорство между НАТО и ЕС", се казва в декларацията.
„В светлината на общите предизвикателства, пред които се изправяме, ние трябва да засилим усилията си. Нуждаем се от нови начини за съвместна работа, защото нашата сигурност е взаимосвързана, защото заедно можем да мобилизираме по-голям набор от средства, за да отговорим на предизвикателствата, пред които сме изправени, и защото трябва максимално ефективно да използваме ресурсите си”, заключава се в декларацията.
Днес генералният секретар на НАТО обяви още, че Алиансът не търси конфронтация с Русия, а се стреми към конструктивен диалог с нея.
"Нашата позиция е ясна - НАТО не търси конфронтация, не искаме нова студена война", заяви той.
По време на официалното откриване на форума, полският премиер Аджей Дуда заяви: "Днес, нашите страни очакват от нас да изпълним задълженията и ангажиментите, които сме поели. Ето защо тази среща трябва да донесе стабилност във време на несигурност. Тя трябва да ни обедини във време на разделение и да гарантира сигурността ни по време на заплаха."
Преди официалното откриване на срещата на върха, лидерите на ЕС се срещнаха с президента на САЩ Барак Обама и обсъдиха излизането на Великобритания от европейската общност. Президентът на САЩ даде висока оценка на съюза като го обяви за едно от най-големите икономически и политически постижения на модерните времена. „Идеята за европейска интеграция е похвално постижение, независимо от Brexit“, заяви Обама и допълни, че ЕС е едно от най-големите политически и икономически постижения на модерните времена, което трябва да се запази.
Обама призова и за запазване на санкциите срещу Русия, докато Москва не изпълни мирното споразумение от Минск.
Той се съгласи с полския президент, че НАТО трябва да се укрепи защитата по източноевропейската си граница, с което да засили устойчивостта на Алианса срещу новите заплахи, включително кибератаки.
Кремъл реагира остро на думите му и коментира, че е абсурдно да се говори за каквито и да било заплахи от Русия. Според Москва “във Варшава здравият разум трябва да надделее”.
„Русия остава отворена за диалог с НАТО и е готова да си сътрудничи с Алианса“, коментира правителственият говорител Дмитрий Песков в конферентен разговор с журналисти.
Срещата между лидерите на страните от НАТО продължава и в събота.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА