Младият български адвокат Румен Чолаков, живеещ в британската столица Лондон, призова сънародниците си в града да подкрепят протеста на Слави Трифонов за референдума. Той заяви, че в 14 часа днес (7 май) ще седне пред посолството ни в Лондон и също ще изрази недоволството си.
"Утре 14ч сядам пред посолството в Лондон за референдума. Който иска да дойде с мен.", написа Чолаков в профила си във Facebook.
Чолаков е добре образован адвокат, живее и работи основно в Лондон. Юпитo e възпитaниĸ нa университета в Keймбpидж и пpeдceдaтeл нa УC нa лoндoнcĸия “Mилeниyм ĸлyб - Бългapия”. Toй бe и в ocнoвaтa нa интepнeт плaтфopмaтa зa мeждyнapoднa пoдĸpeпa зa ĸaндидaтa ни зa гeнepaлeн ceĸpeтap нa OOH - Иpинa Бoĸoвa.
През лятото на миналата година Чолаков дори води епизод от "Шоуто на Слави", представяйки успели българи в национален ефир.
"Моето лично мнение е напълно в подкрепа на въвеждането на резултатите от референдума по две причини. По-маловажната е, че аз вярвам в мажоритарното гласуване като потенциална възможност да се промени системата в България с много малък риск - в най-радикалния случай ще се консолидира властта на ГЕРБ и ще управляват без Патриотичния Фронт с пълно мнозинство, което според мен е по-добър вариант от сегашния и по този начин управляващата партия ще носи истинска отговорност пред народа еднолично. Както видяхме, така наречените ‚малки‘ партии и сега не успяха да прескочат бариерата (с едно странно изключение, което не мога да нарека положително), но може би някои техни лидери ще постигнат успех като личности по места (пример: някои от десните в София). По този начин партии, където има само по 1-2 личности ще имат 1-2 депутати, т.е. Марешки сам, а не Марешки + 10 абсолютно незнайни никому народни представители, избрани по пропорционални механизми заради подкрепата зад лидера им.
Втората и много по-важна причина е какво означава неприемането на резултатите за нашата демокрация. Над 2.5 милиона души подкрепиха референдума, което е много повече отколкото която и да е било партия е получавала от 1990-а насам. Ако оставим този резултат да остане неприет, това ще означава много за ролята на статуквото и безсилието пред него, както и за обезсмислянето да гласуваш. Тук вече не става въпрос дали решението е добро или лошо - тази тема за мен е приключила с гласуването - а дали ще бъде зачетен този резултат и хората ще изпитат последствията от вота си, каквито и да са те. Паралелът с Великобритания е очевиден - и там Брекзит референдума никак не е задължителен, а последствията ще бъдат със сигурност негативни (което в нашия случай не е сигурно), но никой не смее да говори срещу резултата и да го игнорира.
Въпросъст за т.нар. Референдум на Слави е въпрос за това дали живеем в демократична държава, с всички последствията от това, или живеем в клептокрация, в която лостовете на властта са симбиоза между политическата класа и ключови играчи сред медиите и бизнеса, които моделират мисленето и действията на народа според техните краткосрочни интереси.", обоснова се в социалната мрежа Чолаков.
От три поредни дни Слави Трифонов протестира пред парламента, заедно със своя екип. Шоуменът нееднократно заяви в последните месеци, че българският политически елит се е самозабравил и пренебрегва волята на гражданите. Трифонов е гневен на управляващите относно инициирания от него референдум за промяна на изборните правила.