Хипотетична партия, оглавявана от ТВ водещия Слави Трифонов, би получила 31, 8% на избори сега, а формация, начело с президента Румен Радев - 38, 2 на сто.
Показателно е, че над 55 % от всички избиратели заявяват, че е възможно да гласуват за една от двете несъществуващи политически партии, твърдят от социологическата агенция „Медиана“.
Изследването на агенцията е проведено от 1 до 6 юли сред 1008 пълнолетни граждани.
Ако през май хората писаха на "Борисов 3" оценка "Среден" (3.44), то през юли тази оценка е "Среден" (3.40).
Ако изборите бяха днес, ГЕРБ отново щяха да са първа политическа сила с 24.8% от вота на населението. БСП остават на второ място с 20.5%, а ОП - на трето с 9.7%. При вот сега ДПС биха събрали 8.3%, "Воля" - 2.1%, АБВ - 1.9%, "Демократична България" - 1.6%, Реформаторски блок - 1.4%, СДС - 0.4%.
Политическите трусове в Германия и видимият разнобой в позициите на европейските страни (по въпросите за миграцията, САЩ и др.) засилват евроскептицизма в страната.
Според данните 37 на сто от анкетираните смятат, че ЕС ще успее да се съхрани в този си вид в рамките на следващите 10 години. На сериозен удар е подложена идеята за общност, солидарност, заедност. Едва 16 на сто смятат, че нещо подобно на "евроатлантическа солидарност" реално съществува.
Краят на Европредседателството на България носи по-скоро разочарование и засилване на скептицизма. Свръхочакванията, свързани с него (Шенген, Еврозоната, конкретни политически и преди всичко икономически ангажименти за Западните Балкани), се сблъскват с рутината на едно нормално провеждане, на едно протоколно политическо събитие, на което страната е просто домакин, е един от основните изводи на социолозите от проучването.