Желанието за реванш към нас роди правно недоразумение. Така отстъпилият от поста на държавен глава Георги Първанов определи създаването на парламентарната комисия, която ще разследва двата им мандата с Ангел Марин. „Нямаме никакво притеснение. Нека си разследват каквото си искат. Това далеч не е само лична атака“, заяви Първанов на пресконференция, докато междувременно комисията заседава при закрити врати.
„Защо не се проучват предишните мандати? Защото едно такова сравнение няма да е в наша вреда“, заяви експрезидентът и попита медиите защо не търсят истината.
„След като приключи тази комисия ще има друга. Ще има някаква форма на мобилизация на държавен ресурс срещу нас“, прогнозира социалистът с аргумента, че ГЕРБ не иска да допусне хората да видят, че има алтернатива.
Комисията се създаде след изнесена информация, че Марин помилвал убийци, а след това се завихри спор нужен ли му е указ за упражняване на правомощия от президента за втория мандат.
Първанов заяви, че атаката идва от личната амбиция на премиера Бойко Борисов и прогнозира: "Войната ще продължи дълго". Той е убеден, че атаката срещу него е част от кампанията за насаждане на страх в обществото, защото „хората си казват: ако тези могат да смачкат Първанов и Марин, къде отиваме ние“.
„Борисов заграби твърде много власт, но авторитетът му се руши и ще се руши. ГЕРБ се провали в управлението. Най-елементарната практика е да се намери враг, за да се прикрие слабостта на управлението с непрекъснати скандали и защото трябва да се насажда страх. Тежко на тази държава, в която институциите стават заложник на личната мъст“, заяви още той.
„Всеки ден си събирам по 5-6 поръчкови публикации. Аз се забавлявам с това. Ако някой си мисли, че ще накърни авторитета ми – дълбоко се лъже“, заяви Първанов за „откровено грубия политически натиск“, на който е подложен.
След това Първанов заяви, че политическите му опоненти помилвали босовете на организираната престъпност, тъй като не се занимавали с тях: "Вие, господа управляващи, помилвате босовете на тежката организирана престъпност. Сам Цветан Цветанов заяви на КСНС, че те не подслушвали босовете, защото те вече били изпрали парите”.
Първанов коментира, че правителството губи все повече авторитет, стигайки дъното със своята „яневизация“. Той определи временната парламентарна комисия като „ново издание на процедурата по импийчмънт“ и предупреди, че така се създава опасен прецедент, който може да се използва от други парламентарни мнозинства и да принизи институцията на президента.
За помилванията и гражданството
Ангел Марин се защити с данните, че 94% от исканията за помилване не са уважени (или около 7900 души). „Притеснителното е, че упреците за редовните помилвания идват от престъпността и властта“, заяви той и разкри, че „народният трибун“ Янев лично ходатайствал за помилването на Васил Пашов през 2005 година.
„Не мога да дам на българско гражданство на никого, ако не ми се предложи от министъра на правосъдието“, обясни още Марин.
Генералът се обяви за публичност на всички помилвания. Той разполага с документи за всички случаи, наброяващи над 8000.
Марин обясни, че е помилвал 602-ма души. „Трябва ли да проявяваме милост, когато има разкаяние и съжаление за стореното? Трябва ли да проявяваме хуманност, когато по здравословни причини не може да изтърпява присъда? Трябва да се влезе във всеки случай. Подходът със статистика е неработещ“, допълни той.