Правото на всеки народ да се самоопредели е това, което се случва в Македония. От 25 години там не е правено преброяване. Избирателната активност е ниска, но дали това са реалните избирателни списъци също е под въпрос. Не е малка подкрепата от гражданите на Македония за това, за което се стреми и България - вървенето на Македония към ЕС. В интерес на България е да има стабилност там, чувстваме ги най-близки. Това беше и един от най-високите ни приоритети, но няма как да се бъркаме в тяхната вътрешна политика. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в предаването "Лице в лице" по бТВ.
"Мисля, че България стои много добре на международен план като фактор за стабилност на Балканите. За първи път министри на външните работи на България и Доминикана, също и Непал, се срещат. ООН дава перспективи за засилване на двустранните отношения. Мен ме боли за колегите министри, за които се изговориха всякакви неща. Не разговарям трудно с президента Радев, имаме различия, разбира се, но надявам се, че ще ги преодоляваме", коментира още външният ни министър.
"Не може за година и малко да се обърне мисленето, ще трябва време - много пропаганда от всякакъв характер имаше в Македония. Със сигурност референдумът не мога да го определя като неуспешен. Не са малко на Балканите парадоксите, имаме много рани, до преди 25 години имаше война. Това са съвсем скорошни рани, трябва да се сменят няколко поколения. Мотивът за помирението е членството в ЕС", каза още тя.
"Много напрежение има все още на Балканите. Историята сякаш все още ни тежи, а трябва да ни бъде учител. В крайна сметка, трябва да се проведат разговори на вътрешно ниво. Най-важното е да се запази сигурността там, нашата ръка за членството на Македония в ЕС остава протегната", допълни Захариева.
"Турция и Русия имат интерес на Балканите, понякога те съвпадат. Най-лошото, което може да се случи, е нестабилност. Тази година беше ред на премиера за посещението на срещата на НАТО, тези неща не бива да са повод за конфликти. Това е най-важната седмица за външната ни политика. Тази година не сме много по-добре, за 1 година не са преодолени конфликтите, които бяха посочени и миналата година. За 1 седмица там могат да се направят срещи, които няма как да се направят и за 2 години. За първи път на българска делегация е давана среща на такова ниво като тази с държавния секретар Помпейо", допълни министър Захариева.