След като Румен Радев излезе с позиция в подкрепа на Мадуро е редно да си зададем един основен въпрос - къде е българският национален интерес в тази негова позиция? Оставяме настрана, че Мадуро е президент на държава, която за една година е регистрирала 1,7 милиона процента инфлация.
Това коментира във „Фейсбук“ депутатът от ГЕРБ Тома Биков.
Този факт изтрива загрижеността на българския президент за благоденствието на венецуелския народ. Впрочем, Радев, който винаги е загрижен за икономическата разруха в България, която се изразява в 4 процента икономически растеж, под 3 процента инфлация и около 5 процента безработица, застава твърдо зад Мадуро, който доведе страната си до истинска хуманитарна криза.
Оставяме на страна цивилизационния избор. Защото позицията на Радев не е за неутралитет, а е коренно противоположна на позицията на 26 от 27 държави от ЕС и е почти същата като руската и турската. И тук идва въпросът - къде е българският национален интерес в тази позиция. Очевидно България няма интереси във Венецуела. Русия и Турция може и да имат, но България няма.
България има интереси в Европа. Имаме интерес от това да бъдем солидарни с целия ЕС, като тази солидарност няма да ни струва нищо. Нито стокооборотът ни с Венецуела ще пострада, нито ще загубим стратегически позиции там. Нашата позиция не е решаваща за Мадуро, но ще покаже принадлежност - дали сме в Европа или сме в Азия.
Позицията на Радев ще подрони авторитета ни в ЕС абсолютно безсмислено за нас. И сега Радев е длъжен да дефинира много ясно българския интерес в своята позиция.
Отвъд клишетата за международното право, социалистическата солидарност и световния мир. Той трябва да каже ясно какво конкретно печели България ако излезе с неговата позиция.
Защото е ясно какво ще загуби - авторитет и доверие отстрана на партньорите в ЕС, с които имаме много повече общи интереси, отколкото с Венецуела.