Отидете към основна версия

1 499 5

Борисов: Трябва да се разреши проучването за конвенционален газ (Подробности)

  • борисов-
  • щастие-
  • козлодуй-
  • белене-
  • аец-
  • ток

В сряда Министерски съвет приема решението за строеж на 7-ми реактор на АЕЦ

Снимка: БГНЕС

Сега голямата битка е да се премахнат посредниците при доставките на газа. Това заяви пред бТВ премиерът Бойко Борисов. Според него парламентът трябва да остави мораториума за шистовия газ, но да разреши проучванията за конвенционален газ. "Спасението е да си намерим собствени ресурси", подчерта премиерът.

Има хора, които цял живот само мрънкат, има други, които са си усмихнати, щастливи, говоря за българите. Не минава месец в други държави да утрепят 7-8 ученици. В скандинавските държави има най-много самоубийци, най-големият алкохолизъм е там. Така премиерът коментира въпроса защо сме сред най-нещастните нации в света.

„В скандинавските държави от щастие се изпозастреляха – 70-80 човека. Има нещастни, има щастливи хора, кой както си го направи”, добави премиерът.

Ако българската държава започне да принуждава фалиралите собственици на фирми с насилие да извършват своята дейност, това значи, че сме полицейска държава.

Неслучайно фалитът се обявява от съда, не от премиера. Единствената солидарност на държавата бе да им даде на хората по 325 лева. Другият механизъм е да докараме Захариев там, да го бият с камъни и през това време да му източват сметките”.

Така премиерът Бойко Борисов коментира нарастващото напрежение по казуса „ОЦК-Кърджали”.

Няма да има недостиг на ток, произвеждаме двойно повече от необходимото и ще продължим да изнасяме, посочи още Бойко Борисов.

България харчи пет хиляди мегавата, а произвежда малко под 10 000. В същото време от една Италия сме десет пъти по-скъпи, подчерта премиерът. Той уточни, че енергийните загуби на страната са големи. „В един реактор на АЕЦ "Козлодуй" 1000 мегавата отиват само за загубите по мрежата. И ние казваме, за да ни удължат 5 и 6 реактор, ние на руснаците им казваме - вместо два реактора, ще вземем един реактор. Така и така в "Козлодуй" 5 и 6 са "двойки" – руски, а новият реактор е 2 плюс, абсолютно съвместим за "Козлодуй", заяви Борисов.

Той добави, че в Козлодуй „имаме над 1000 инженери, там има електропреносна система, в "Белене" няма такава, тя струва 1 млрд. допълнително. В "Козлодуй" имаме хранилище за ядрени отпадъци за 50 години. В Европа "Козлодуй" всички си я знаят.”

Единствените пари, които сме дали за гьола бяха 9 милиона, още Първанов (Красимир Първанов – бел.ред) беше шеф на НЕК. Имаше опасност коритата на този гьол да се сринат и всичко, което е правено досега да загине, защото той беше пълен с вода. Ние дадохме тези пари за укрепване, да запазим площадката. Разликата е, че се отказваме от два реактора в "Белене", вземаме си новия реактор с нова турбина", обясни Борисов.

Той даде за пример Цанков камък, който за 80 мегавата струва 1 млрд. "А със смяната на турбината на седми блок имаме три цанкови камъка, пестим 3 милиарда. Ние имаме 10 000 мегавата произведена електроенергия, догодина започваме Горна Арда, как ще има вносен ток, ние изнасяме, ние произвеждаме двойно. Ние ще изнасяме ток и ще продължим да изнасяме. Имаме 10 000 мегавата производство на ток, със седми реактор ще станат 11 200 мегавата, с новия реактор в "Мариците" ще ни станат 11 500 мегавата, с 200 и нещо от Горна Арда стават 11 700 – 11 800 мегавата.

С ветропарковете ще дойдат над 2000 мегавата. Ще имаме общо 13000-14000 мегавата, какъв апокалипсис", попита реторично Борисов.

 "В сряда на Министерски съвет приемаме решението за строеж на 7-ми реактор на АЕЦ "Козлодуй", обяви премиерът.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини