Трябва да е ясно, битката не е за това да се отсече нечия глава, в случая на председателя на Националния съвет Корнелия Нинова. Спорът е за политическата линия на партията, нейната ценностна система и как тя функционира като вътрешна демокрация. Това е сериозен политически спор.
Това заяви в предаването "Неделя 150" президентът на ПЕС Сергей Станишев.
И поясни, че има две различни виждания.
"Весела Лечева и Румен Овчаров развиват едни и същи тези по едни и същи опорни точки. Те едва ли са новите лица на БСП", каза Станишев по повод критиката към позициите му от гостувалата преди него в студиото на БНР Лечева и Овчаров, който пък бе гост в предаване на БТВ.
Станишев подчерта, че въпросът е за това каква партия да бъде БСП, дали да бъде социалистическа по идеология и проевропейска като политика.
"Левият консерватизъм е дървено желязо, спорът е дали БСП остава социалистическа", изтъкна Сергей Станишев. Според президента на ПЕС в последните години социалистическата партия е навлязла на територията на националистите. Когато има менте, хората ще предпочетат оригинала, посочи Станишев и обясни така втория мандат в Европарламента, спечелен от ВМРО.
Станишев подчерта, че по време на обиколките му из страната в предизборната кампания, хората са го питали защо депутатите от БСП не са в парламента, тъй като там се води истинската битка и се коват политическите послания.
"На пленума бе представен доклад, който не отговаря на основния въпрос - защо в рамките на две години БСП загуби два спечелени избори. Това беше един скопен доклад, тежко редактиран от Изпълнителното бюро, с цел заглаждане на сериозните политически анализи и оценки. Пленумът не подкрепи предложението Корнелия Нинова да оглави работната група, която да допълни доклада, което е политическа оценка от страна на Националния съвет", припомни ожесточената дискусия вчера на "Позитано" 20 той.
Попитан за това как се ръководи БСП, Станишев заяви, че "в партията тежко е нарушен вътрешният диалог, наблюдава се едноличен стил за вземане на важни решения и политика на инат, загърбване на колективния характер на столетницата". Често Националният съвет е бил поставян пред свършен факт -да "подпечатва" решения, вече съобщени на медиите от Нинова. Като пример Станишев посочи напускането на пленарната зала от парламентарната група на левицата. Той припомни, че и тогава Овчаров е защитил Нинова, изтъквайки аргумента, че в противен случай Националният съвет би бламирал председателя си в навечерието на избори.
"Пленумът тогава се съобрази, въпреки че имаше сериозни аргументи против това решение. Сега партията го оценява като тежка политическа грешка, а структурите не разбират нито логиката, нито ползите от това да се лишиш от тази висока политическа трибуна", каза Станишев в националния ефир.
Президентът на ПЕС отговори и на въпроси, свързани с възможността лидерът на БСП да бъде избиран пряко от цялата партия.
"Прекият избор поставя лидера над конгреса, над партията, а при авторитарния стил на Нинова, желанието за подобен избор поражда съпротива", смята Сергей Станишев. Той предупреди, че откриването на процедура за избор на председател на партията без тя да има списък на избирателите и своя ЦИК, без да има ясни правила, това е вътрешна авантюра.
Президентът на ПЕС призова да се върне колективното начало в партията.
"В БСП тежко е нарушен вътрешният диалог", посочи той.
"Докато не започнем да чуваме различните мнения, ако не можеш да осигуриш мир в собствената си партия, как ще го осигуриш в държавата? Докато не решим въпросите си и не прекратим войната помежду си, никой няма да ни повери ръководството на държавата", подчерта Сергей Станишев.
Според него оставката на Нинова е имитация. Той изрази тежко несъгласие с опита да бъде прехвърлена отговорността за едни силно централизирани избори, каквито са европейските, на местните структури.
"Нинова иска карт бланш за още четири години", подчерта Станишев.
Според него е невъзможно в навечерието на местните избори да се организира прозрачен, ефективен и почтен пряк избор на председател на БСП. "Това е авантюра, която ще хвърли БСП в хаос и юридически проблеми и може да постави под съмнение резултата на местния вот. Представете си да правите избори без Изборен кодекс, без ЦИК, без избирателни списъци", посочи Станишев.
Запитан иска ли отново да е лидер на БСП, Станишев цитира старата пословица, че не може да влезеш два пъти в една река.
Станишев изтъкна, че винаги е бил готов да разговаря с всеки.
"И, ако аз съм уволнил Нинова от зам.-министър, аз също така и подадох ръка в БСП, което доведе и до избора ѝ за председател", каза Станишев.