''Вето винаги може да се чака, защото това е инструмент, който президентът винаги може да налага. Днес преодоляхме едно вето, мотивите за което бяха изключително общи. Абсолютно несериозни мотиви'', това заяви в предаването "Панорама" по БНТ председателят на Народното събраниe Цвета Караянчева относно отхвърленото от парламента днес вето на президента Радев касаещо сделката за самолетите F-16.
''Администрацията на президента умело избягва да каже, че ратификацията на две четения в един ден е правенa също и при други важни договори, например договора ни за присъединяване към Европейския съюз'', сподели председателката на Народното събрание.
''Това е, за да се тупа топката и може би да се провали сделката за самолетите. Нещо толкова важно за нас. За нас е важно да имаме интегритет в НАТО и да покажем, че сме сериозен партньор. Мисля, че напълно основателно отхвърлихме ветото'', допълни Караянчева.
Караянчева направи коментар и относно законовите промени за партийните субсидии: ''1 лев субсидия не е достатъчна на една партия да води активен живот, но това е желанието на българските граждани. През 2017 година неглижирахме референдума, но щом има такива резултати, ние сме длъжни да направим такава стъпка'', заяви още Цвета Караянчева.
Тя посочи, че дебатът за машинното гласуване ще продължи, но и затвърди по-скоро отрицателната позиция на властта към машинното гласуване, казвайки, че то крие рискове и трудности.
''Нямаме практика да се месим в работата на други партии. Колегите от ВМРО, НФСБ и АТАКА заявиха, че подкрепят правителството. Това, че имат противоречия помежду си, е проблем, който те трябва да решат'', така Караянчева коментира разцеплението в ''Обединени патриоти'', където изключени от групата бяха Волен Сидеров, Десислав Чуколов и Павел Шопов.
Караянчева заяви, че кризите са неочаквани и никой не е очаквал, че точно с НАП може да се случи такова нещо.
В следващата част от предаването ''Панорама'', на живо от Бузлуджа се включи лидерът на БСП Корнелия Нинова, като тя също коментира сделката за самолетите F-16: ''Сделката за закупуването на самолетите F-16 е твърде скъпа за България. Това е сделка, която надхвърли параметрите, които бяха определени от Народното събрание. Договорът е неизгоден за българския национален интерес, така че с президента в този случай споделяме едно мнение и ветото му бе правилно''.
''По отношение на кризата с африканската чума е най-важно първо да се реши проблемът, а след това да се търси отговорност. Нашата реакция беше адекватна. Искам да припомня, че година и половина ние предупреждаваме за чумата, но никой не ни чу. Властта допусна много грешки. Що се отнася до хакерската атака срещу НАП, ние днес предложихме конкретни решения. След като правителството допусна този пробив в сигурността, държавата да поеме разходите на онези, които желаят да си сменят личните карти'', заяви Нинова.
''По-рано госпожа Караянчева заяви, че кризите идвали и не може да се предвидят. Не, кризите си имат причини и това са небрежност, корупция и некадърност. Същото се случи преди година и с Търговския регистър. Години наред се сриват системи, за които са били дадени два милиарда лева. Тази криза показа системна грешка и безсилие да се решат тези проблеми'', остро заяви Корнелия Нинова.
Караянчева пък от своята страна отговори, че политиците трябва да спрат с политическото говорене. Нинова категорично не се съгласи с това предложение на председателката на Народното събрание, а двете доста често си разменяха хапливи реплики до края на предаването.
Относно избора на нов главен прокурор Нинова отговори, че от БСП ще излязат с мнение, когато приключи процедурата на 29 август, защото съществува теоретична възможност да има и втора кандидатура.
Нинова заяви още: ''Показахме, че сме не само сериозна, но и единствената опозиция на това управление''.
За финала на този политически сезон, в студиото на ''Панорама'' по БНТ беше и председателят на Движението за права и свободи Мустафа Карадайъ. Относно африканската чума, той заяви: ''Една оценка от нашите експерти посочва, че основният проблем при кризата с африканската чума е липсата на координация. Преди десетина години, когато имаше Министерство на бедствията и авариите, се реагираше при бедствия, но ГЕРБ дойдоха на власт и го закриха''.
''Оценяваме пробива в НАП като пробив в сигурността на страната и се надяваме всички компетентни органи да участват с целия си капацитет. Изключително важна е превенцията, за да няма такива случаи. Според прокуратурата има извършител, подбудител и поръчител. Нека се запознаем с всички факти и тогава ще реагираме. Има нещо, което прави впечатление. Двамата вицепремиери, които отговарят за киберсигурността - мълчат. Изтекоха едни милиарди за електронно управление, а координацията липсва'', коментира лидерът на ДПС.
Попитан за отношенията с ГЕРБ и смятат ли все още от ДПС, че тази власт е вредна, Карадайъ отговори: ''Още в самото начало на тази власт ние заявихме, че тя е вредна за България. Когато подкрепяме важни за страната позиции, това е подкрепа за обществото и държавата. Защо се приема като подкрепа на ГЕРБ или за друга партия? Ние винаги сме били национално отговорна партия. Нашата безусловна подкрепа за евроатлантическата ориентация и икономическото развитие, никой не може да разглежда като подкрепа за една или друга партия. Това е политика на ДПС, която партията води от времето, когато други партии не ги е имало'', гордо заяви той.
Попитан кои всъщност са стратегическите партньори на ДПС, Мустафа Карадайъ отговори така: ''Нямаме стратегически партньор сред партиите, нито вляво, нито вдясно. В лявото и в дясното пространство липсват стратегически играчи. От две години ги призоваваме да седнем и да работим по програма за ускорено икономическо развитие на страната. Какво наблюдаваме? Некомпетентност и липса на визия за развитие на страната, скандали, популизъм, омраза, ксенофобия''.
Относно активността на депутата от ДПС Делян Пеевски в последно време, лидерът на ДПС заяви: "Пеевски винаги е бил активен и полезен с неговата експертиза по работата с партийните структури, по работата в Народното събрание и за икономическото развитие на страната".
Водещият Василев попита Карадайъ дали Делян Пеевски може да стане председател на ДПС, защото и такова нещо се чувало, като на този въпрос Мутафа Карадайъ отговори така: "Такава забрана няма. ДПС има устав. След местните избори ще влезем в национална конференция. Тези теми предстоят, но те не са актуални днес в ДПС".
Мустафа Карадайъ характеризира моментната политическа обстановка в България като такава, в която има хаос, нестабилност, несправедливост и несигурност.