В хода на направения оглед след инцидента при „Петолъчката” е иззет биологичен материал. Предстоят ДНК- експертизи, посочи главен комисар Калин Георгиев, след като посети мястото на взрива – фабриката за утилизация на боеприпаси на фирма „Барета трейдинг” днес по обяд.
Днес главен комисар Калин Георгиев се среща с близките на тримата работници, които не бяха спасени при взрива. Припомняме, че това са Станимир Киров, Николай Гочев и Енчо Кремаков.
Почти сигурно е, че изходът е фатален, тъй като е намерен биологичен материал и теоретично няма как те да бъдат намерени живи, обясни комисар Георгиев.
Специализирани екипи от Дирекция „Оперативно - технически операции” на МВР и Българската армия продължават прочистването на района. Пътят ще бъде отворен, когато е напълно безопасно. На първия етап той ще бъде само транзитен, няма да може да се спира и слиза по трасето.
Стабилно е състоянието на пациентите, настанени в областните болници в Ямбол и Сливен след взрива във фабриката за утилизация на снаряди край пътен възел „Петолъчката”, съобщиха от Министерство на здравеопазването.
В момента в болницата в гр. Ямбол са хоспитализирани 9 пациенти – трима в отделение УНГ, трима в Хирургично и трима в Ортопедично отделение. Тяхното възстановяване протича нормално и са под постоянно лекарско наблюдение. През следващата седмица, в зависимост от текущото им състояние, ще започне тяхното изписване от болницата.
Подобрява се състоянието и на пациента, който е в Областната болница в гр. Сливен. След инцидента на 5 юни той постъпи в лечебното заведение с травма на гърдите и на лявата предмишница. Извършено му е изследване със скенер и според лекуващия екип възстановяването протича според прогнозите.
В района са поставени табели в случай, че бъдат открити части от снаряди да не се докосват, а да се звъни на телефон 112.
"С влизането на екипите ще се установи каква точно е причината за експлозията. Може да е човешка грешка или нелепа случайност. В следващите дни това ще може се каже, но няма да е бързо. Може да няма и доказателства", каза по-рано днес кметът на Сливен ген. Кольо Милев, цитиран от БГНЕС. Според него не е удачно този вид дейност да е в близост до населени места. Когато се дава лиценз, трябва да има органи, които да отговарят. Ако действително са спазили закона, значи трябва да има промени в закона. Указанията са от фирмата-застраховател и "Берета-трейдинг" да поемат щетите. Хората очакват реални резултати. Осколки ще се намират с години, но важното е нищо да не избухне", каза още ген. Милев.
Дарик радио съобщи, че технологична грешка, свързана със слабата квалификация на работниците в склада за боеприпаси, е основната версия, по която работи разследването във връзка с взривовете край пътен възел Петолъчката, позовавайки се на следователят Георги Илиев.
Илиев отхвърли възможността трагедията да е била предизвикана от мобилните телефони, които бяха открити на мястото на взривилия се склад.
"Работи се по няколко версии, една от водещите е неправилно изпълнение на технологичния процес. Ако има една технология, която е черно на бяло на книга написана, тя трябва да се спазва. В момента, в който тя се наруши или се изпълнява от лица, които нямат такава или слаба квалификация, резултатът е налице. Щом са нарушили технологията, значи квалификацията им е слаба", коментира Георги Илиев.
На въпрос защо собствениците са назначили такива хора да работят в опасен склад, следователят отговори: "Още сме в ранен етап на разследването и това ще се доказва в процеса на разследването. Имаме още 2 месеца".
Пътен възел „Петолъчката“ е отворен за движение. Поставени са указателни табели, които предупреждават шофьорите, че участъкът до с. Лозенец ще се преминава транзитно. Отбивките от главния път в този участък са преградени с полицейски ленти. Периметърът на зоната за сигурност около мястото на взрива остава 3 километра. Продължава работата на екипите, които обезопасяват района.