Гоце Делчев е само началото на големите спорове в интерпретанциите за общото минало със Северна Македония. Те отбягват темата за Илинденското въстание.
Това заяви в сутрешния блок на БНТ председател на съвместната българо-македонската комисия проф. Ангел Димитров.
По думите му колегите им oт Скопие не са били готови за толкова бързи корекции на миналото.
Започнахме да се съмняваме, че нашите колеги разбират договора за добросъседство, подчерта проф. Димитров.
В самия договор много ясно е казано, че има обща история и анализът трябва да бъде строго професионален. Там е отбелязано още, че трябва да имаме най-малко шест срещи, а те казват, че срещите не може да са повече от шест.
Димитров поясни, че все пак имат постигнати общи позиции по отношение на някои исторически личности, но все още нямат последната дума по бележките в учебниците за периода на Средновековието.
Очакваме нашите колеги да проявят повече отговорност не само като историци, но и като граждани заради политическия контекст на нашата работа, отбеляза председателят на съвместната българо - македонска комисия.
Според него големият проблеми е нагласата на колегите им от Скопие, тъй като те избягвали до сега обсъждането на важни въпроси на кръгли маси.
По повод срещата при президента Румен Радев относно подкрепата на България за влизането на Северна Македония в ЕС, проф. Димитров подчерта, че е била важна и необходима.
Тази среща подсказа, че се изглаждат различните подходи и се достига до единна гледна точка, допълни той.