Металурзите от Оловно - цинковия комбинат /ОЦК/ в Кърджали са на предела на търпението си и взеха решение да преустановят поддържането на непрекъсваемите производствени процеси.
Те се обединиха около това решение, след като на 20 юни изтече крайният срок за намирането на окончателния "спасителен пояс" както за съдбата на предприятието, така и за изплащането на дължимите им заплати. От КНСБ обявиха категорично намерението си да блокират възлово кръстовище в центъра на града.
Заводската организация на КТ "Подкрепа" в Оловно-цинковия комбинат /ОЦК/ в Кърджали реши синдикалните й членове да не участват в обявените от КНСБ протестни блокади на Кърджали.
Председателят на организацията Анни Георгиев посочи, че на приключилото преди минути заседание работниците са се обединили около тази позиция. "Ние сме против затварянето на пътя, но не и против затварянето на завода. Но нека да не забравяме, че над 10 000 жители на Кърджали и околните села подкрепиха нашите искания в подписката, която внесохме в парламента. Сега обаче, ако пак причиним неудобство за преминаващите през най-натоварените кръстовища, те ще се обърнат срещу нас и ще бъдат вече 20 000 души", аргументира се Георгиев.
Напусналите работници са 130, в понеделник се събираме за последен път и най-вероятно всички ще напишем заявленията си, посочи той.
"Икономическият министър Делян Добрев днес трябваше да каже докъде са стигнали преговорите на собственика Валентин Захариев с полския кандидат, или да съобщи някакво конкретно решение. Продължаваме да чакаме известие от него до края на работния ден. Именно заради липсата на каквито и да били данни от хода на преговорите взехме решението за блокадите", посочи вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров. Той уточни, че ще бъде утре в Кърджали за първата протестна акция. Банките кредитори вече описват имуществата на ОЦК, очевидно нещата отиват към закриване на предприятието, допълни Никифоров. Първа инвестиционна банка /ПИБ/ вече е обявила със съобщение на пропуска на ОЦК, че ще конфискува новото оборудване за Цинковия завод, което е на склад в "Кремиковци".
"Работодатели като Валентин Захариев са за затвора. А поляците от "Силезия" АД никога не са предявявали сериозен интерес и инвестиционни намерения. Те дори и не стъпиха в завода за оглед, макар и всеки ден да бяха очаквани там от работниците", коментира председателят на Федерация "Металургия" при КТ "Подкрепа" Людмил Павлов. Според него най-добрият вариант за спасяването на завода е процедурата за несъстоятелност, работниците да отидат на трудовата борса, за да получават обезщетения. Който и да се реши да купи ОЦК, ще трябва да вложи веднага 50-60 милиона лева за рестарта на производството и освен това да се справи с дълговете на комбината от над 350 милиона, едва ли ще се намери такъв инвеститор, допълни Павлов.
По-рано днес от пресцентъра на КНСБ съобщиха, че "поради неяснота за резултатите от преговорите между банките кредитори и собственика, водени с посредничеството на представители на МИЕТ, за бъдещето на ОЦК в Кърджали и съдбата на близо 500 металурзи, четвъртък от 9 ч. работниците и служителите ще проведат протестна акция на кръстовището на бул. "България" и ул. "Булаир" – възлово кръстовище, блокиращо пътя за Хасково. Протестът ще се проведе и на следващия ден на същото място".