Процедурите са нови и дават възможност за истинска състезателност между кандидатите. В рамките на изслушванията кандидатите ще могат да се проявят. Всеки от тях ще застане не само с биография, но и с лице и глас. Това каза пред БНР министърът на правосъдието Диана Ковачева в коментар по повод предстоящия избор на новия Висш съдебен съвет (ВСС).
"Въпросът колко дълго да е изслушването е въпрос на решение. На всеки кандидат трябва да се даде време да отговори на въпросите към него. Неправителствените организации също ще правят паралелни изслушвания, но основната идея в е в публичното заседание, което ще бъде в реално време. 11 от членовете на ВСС се избират от парламента. Идеята е, че това е най-демократично избраната институция. Искам този процес да не бъде политизиран, доколкото това е възможно", заяви Ковачева.
Според правосъдния министър, не е толкова важно какво ще кажат кандидатите, а какво ще покажат след това. "Важно е как следващият ВСС ще докаже своята независимост. Законът дава достатъчно възможности за това. Нека се чува повече гласът на съдебната система", посочи Ковачева.
Темата за дисциплинарната практика на съдиите е много важна. "Забавяне с месеци не е проблем, но при забавяне с години става дума за накърняване на правата на гражданите и държавата плаща обезщетения. Случаи като този на Мирослава Тодорова са не само в ръцете на ВСС, но и в ръцете на съда. Надявам се, че следващият ВСС ще бъде по-ангажиран с дисциплинарната практика", каза още министърът на правосъдието.
Според Диана Ковачева, решението за нова сграда на Софийския районен съд (СРС) определено е добро. "Има връзка и с натовареността на съдиите. Никакво неудобство за гражданите не би трябвало да има. Съдиите ще бъдат премествани поетапно, за да не бъде нарушен редът на гледане на делата", каза още министър Ковачева.