''Това което дразни много в позицията на Лозан Панов е, че той изказва различна позиция. Ако може да няма различна позиция, за ВСС ще е най-добре. В този съвет избраните 11 човека от парламента и прокурорската квота, могат да решат всичко без участието на съдиите. Безспорно е, че има членове на сегашния и бившия ВСС, които ще са щастливи ако г-н Лозан Панов подаде оставка'', това заяви съдия Емил Дечев в предаването ''Честно казано с Люба Кулезич'' по ТВ Евроком.
Той е част от Управителния съвет на Съюза на съдиите в България.
''Тези скандали с Лозан Панов по-скоро, може би, вече са стратегия на ''китайската капка“. Целта им е без да се обръща внимание какво говори той, хората да имат негативно мнение само от появяването му'', смята Дечев.
''Това, което се случва с него, е и предупреждение към всички, които могат да достигнат висок пост. Предупреждение какво ги очаква, ако не слушат хората, които са ги избрали'', добави съдията.
''Напълно логично е, когато се решават въпроси от глава 6 в Конституцията, която е за съдебната власт, освен политици, е нормално да се изказват и съдии. Лозан Панов не е правил изказвания дали да напуснем НАТО или ЕС, дали да се строи АЕЦ ''Белене'' или други такива въпроси. Той се изказва за съдебната система'', обясни съдия Емил Дечев.
''Това са обществени процеси, които протичат не само в България. Има такава вълна още в Полша, Унгария и други страни. Един от елементите на тези процеси, които вървят у нас от 20 години, е борбата за съда. Това е ключов елемент. Промените в Източна Европа засегнаха много съдебните системи. Съдът и прокуратурата са изключително важни. Въпросите са два - ще се търси ли отговорност, а тя се търси от съда, и второ: какво ще правим със собствеността и как тя ще се трансформира. Всеки един от тези въпроси зависи от съда и прокуратурата. Вниманието на другите две власти – законодателна и изпълнителна е било винаги много втренчено в съдебната власт'', заяви той.
''Още по Конституция ние имаме Висш съдебен съвет, но в него съдиите са малцинство. Това е парадокс, който противоречи на стандартите на Съвета на Европа, на Венецианската комисия и други, защото според тях съдиите, избирани от съдии, трябва да имат мнозинство в един такъв орган'', каза още съдия Емил Дечев относно дефектите в съдебната ни система.
По темата с мониторинга над България от страна на Европейската комисия, съдия Дечев заяви следното: ''В момента състоянието на мониторинга е състояние на импотентност. Формално той съществува, защото старата ЕК предложи отпадането му на новата ЕК, но това решение не е взето. Новата комисия работи по нов механизъм, в който ще влизаме и ние.''
Цялото интервю на Люба Кулезич със съдия Емил Дечев можете да изгледате след 10:15 във видеото: