Кончината на патриарх Максим изправя българската православна църва пред сериозни предизвикателства. Приеман и отричан по време на 41-годишното си управление, със своята смърт софийският митрополит отваря огромна пропаст, коментира доц. Дилян Николчев, преподавател по църковно право в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", пред ТВ7.
В първите години след 9 септември 1944 г. църквата е правила всичко възможно да запази своята автономия, но постепенно тогавашната комунистическа власт налага своята воля, разказа той. Неслучайно от 14-15 души в състава на синода 11 се оказаха доносници и сътрудници на Държавна сигурност.
Доц. Николчев подчерта, че при избора на новия патриарх не трябва само да се взима под внимание дали той е навършил необходимата възраст и има ли нужния "стаж". Важно е да се акцентира на нещо, което стои дълбоко в православната традиция, Светото писание и канона – хора, които са служили на Бога и същевременно на една атеистична власт, нямат право не само да се кандидатират за такъв пост, но трябва да бъдат и отлъчени от църквата.
Друг сериозен проблем, който остана след комунизма, е липсата на прозрачност и отчетност на църквата пред държавата. Законът за вероизповеданията определя българската православна църква като юридическо лице и като всяко такова, то трябва публично да се отчита, подчерта преподавателят. В другите православни църкви по света всичко е прозрачно.
Кончината на Патриарх Максим поставя много въпроси пред висшия църковен клир и пред цялото българско общество, изтъкна и Емил Велинов, директор на Дирекция "Вероизповедания". Освен мъдростта, с която патриархът се е отличавал при решаване на проблеми, Велинов подчерта, че той никога не е вземал еднолични решения, но е успявал да отстоява своето мнение дори и пред руския патриарх. Според него, именно Негово светейшество е съумял да запази църквата цяла въпреки тежките политически години и разкола в нея. Дядо
Максим направи всичко възможно патриаршията да не се разбие на много парчета, както се случи с някои протестантски църкви, подчерта Велинов.
Според него основната задача, която стои пред бъдещото ръководство на БПЦ, е как тя да бъде по-близо до хората.
В репортаж от Троянския манастир в предаването се включи и игуменът Григорий, който пожела на следващия патриарх да бъде подражател по живот и дело на покойния Максим, за да се развива българската църква.