Безумията в България са нещо ежедневно отдавна. Но! Особено в последните 4 години наглостта, дебелокожието, бруталността и некадърността са в своя апогей. Всъщност, Вие, нашите читатели, го чувствате и виждате точно толкова добре, колкото и ние от Четвъртата власт. След всяко безумие си мислим, че има някакво дъно, че има някаква граница на алчността, гарнирана с бруталност, уви – не. За герберската администрация граници няма, а поредният пример за това е от Варна. Управляващото статукво там иска буквално да срине УЧИЛИЩЕ – нещо свято за почтените хора. Става въпрос за ОУ „Свети Иван Рилски“, което през тази година навършва 100 години от създаването си. Какъв цинизъм, нали? За готвеното безумие ни сигнализира общинската съветничка във Варненския общински съвет – Стела Николова от „Демократична България“. След местните избори през 2019 г. се създава впечатление, че в Морската ни столица тя е единственият общински съвет, който алармира медиите и се бори срещу нелепици (б.р. например в случая с фекалните води във Варненското езеро) и несправедливости като спомената по-горе и добре описана от нея по-долу пред ФАКТИ.
„Две варненски гимназии имат изключителен проблем, защото са заедно с основни училища в една и съща сграда. Това са Математическата гимназия и V-та Езикова гимназия, която е със засилено изучаване на немски език. За V-та гимназия господа управляващите са измислили изключително хитър ход. А именно да позиционират гимназията на адрес бул. „Владислав Варненчик 225“. На нас общинските съветници това ни беше предоставено като адрес. Каква изненада обаче?! Училище „Свети Иван Рилски“ ни изпраща писмо на всички нас общинските съветници от Варна, в което ни обясняват, че адресът, на който трябва да се построи V-та гимназия и за който по никакъв начин не ни е обяснено, че трябва да се събори нечие училище и да се изведат учениците от него, се явява всъщност парцелът на ОУ „Свети Иван Рилски“, заедно с един двор. Този парцел е дарен по време на Междусъюзническата война от едно варненско семейство за начално училище. Построено е училището на този парцел, който е 13 дка и е апетитен, защото вече се явява в широкия център на Варна. Намира се в близост до „Мол Варна“. И понеже Общинска администрация Варна беше „така добра“ през годините да продава всички възможни общински парцели, вместо да ги запазва и да може да строи училища или сгради с обществено предназначение, сега общината иска да събори едно училище, за да се премести друго училище на негово място. А на събореното училище се предлага да се премести в друго училище. Разделят се две училища, защото V-та Езикова гимназия дели една сграда с ОУ „Георги Сава Раковски“, изважда се V-та гимназия от там, изгонва се ОУ „Свети Иван Рилски“ и го пращат в училище „Отец Паисий“, където пак да бъдат две училище. Разделят две училища, за да съберат две други училища?! Това е безумната герберска мисъл, която може да доведе всеки нормален човек до тотална истерия“, разказа ни Стела Николова.
Освен всичко друго, което споменах, ОУ „Свети Иван Рилски“ работи с деца в риск, деца в неравностойно положение и деца от малцинствени групи. Тези хора, които са ръководство и колектив там, правят всичко възможно децата от тези малцинствени групи да ходят на училище, да бъдат образовани. Те полагат и грижи, за да създадат у децата и други умения, извън самата учебна дейност. Имат всякакви кръжоци, училището разполага с парк 4 дка, което пак подчертавам, че като парцел е много апетитно за Община Варна. Ръководството на училището изказва своето съмнение, че тях ги гонят точно заради това, че тяхното училище се намира на един огромен парцел от 13 дка, който удовлетворява огромните желания на Община Варна хем да построи една сграда за V-та гимназия, хем в същото време да ѝ остане едно „ресто“, което после да може да бъде предоставено на подходящите фирми срещу подходящите финансови средства. На 13 дка никой няма да стои една сграда!“, поясни общинската съветничка от „Демократична България“
„В същото време математическата гимназия се предвижда да бъде на мястото на бившия Електротехникум. А междувременно се правят едни образователни програми, които са за придобиване на професионална компетентност, изисква се от фирмите и те изискват от образователното министерство да има кадри, които излизат от образователните институции с някакви умения. Но се затварят всички техникуми, които произвеждаха такива кадри. Остана Механотехникумът, не знам и той колко време ще оцелее. Тези образователни институции падат стръмно надолу по отношение на качеството на образование и желанието на учениците да се запишат в тях. И като няма желаещи за такива училища, те биват закривани и им ползват парцелите“, даде пример тя.
„Колективът в ОУ „Свети Иван Рилски“ работи изключително добре. Тези хора от малцинствените групи, които ние се чудим как да ги заведем до училище, а помните, че миналата година г-н премиерът прати учителите да съберат учениците от къщите, за да ги вкарат в училище и после образователното министерство отбелязваше положителните резултати от цялата тази дейност, която беше вменена на училите, сякаш са полицейски инспектори, и ние изведнъж започваме да затваряме едно училище, което работи добре и пращаме учениците от това училище в училище „Отец Паисий““, заяви още Николова, като след това добави, че колективът и ръководството на ОУ „Свети Иван Рилски“ е сериозно обработвано за користната цел, обещава им се, че на практика тяхното училище ще се влее в ОУ „Отец Паисий“, което по думите на общинската съветничка не е никак добър вариант за учениците от ОУ „Свети Иван Рилски“.
„Къде е логиката в това да се закрие едно училище и да се влее в друго, за да може други две да бъдат разделени?“, пита събеседничката ни, но и ние също.
В стратегията на Община Варна за предучилищно и училищно образование 2021-2025 пише, че на всички деца трябва да се осигури подходяща среда, подходяща образование и възможността децата да са поставени в условия на равни начала. „Къде е равното в този случай?“, попита общинската съветничка.
В ОУ „Свети Иван Рилски“ учат само 260 ученици и това е един от основните аргументите на Община Варна в намерението им да сринат сградата и да закрият училище.
Стела Николова направи уточнение и по този въпрос:
„Искам да отбележа, че в тази малцинствена общност, която се обучава основно в ОУ „Свети Иван Рилски“, има изключително голяма имиграция. И то не само там. Българите бягат от управлението на ГЕРБ като от чума. Това, че има изключително голямо текучество не е само от сега, още повече, че е и навсякъде. Оправданието на Община Варна меко казано арогантно. Това, което се опитват да направят тези хора, е да докопат парцела на ОУ „Свети Иван Рилски“, за да си осъществят плановете, защото те разпродадоха общинското имущество. Не искам да бъда брутална, но тези хора действат като марокански скакалци – не оставят нищо след себе си”, заключи възмутената варненка.
По темата ситуацията към момента не е никак оптимистична. Това е така, защото мнозинството във Варненския общински съвет, който трябва да вземе решението, е повече от стабилно, но не в добрия смисъл на думата
Учители и родители правят подписка срещу закриването на ОУ „Свети Иван Рилски“ навръх 100-годишната му, а ръководството на училището към момента е по-скоро плахо, явно страхувайки се, че може да си създаде проблеми със силните на деня в града.
Скандално е и това, че от Община Варна изобщо не са потърсили мнението на Инспектората по образование във Варна. Нещо, което става ясно след писмо на директорката на училището до РУО Варна.
Гласуване по конкретния казус ще има на следващата сесия на Варненския общински съвет, до която няма много време, за да бъде спряно това безумие. Вероятно ще е през следващата седмица, като „топката е в полето“ на ръководството на ОУ „Свети Иван Рилски“, учителите в училището и родителите на децата – преди всичко от тях зависи дали ще позволяват тази несправедливост да се случи.
Недопустимо е по този начин да се унищожава УЧИЛИЩЕ. Още повече, че тук говорим за такова, което има изключителна полезна функция – да помага на деца в риск и такива от малцинствените групи да се развиват като личности и да се интегрират в българското общество успешно.
И да, проблемът на V-та Езикова гимназия трябва да бъде разрешен по някакъв начин, но не по този начин, не с несправедливост към нещо, което работи добре, и към децата.
Училища трябва да се строят, все повече и повече, а не да се рушат. Ясно е, че в страна, в която министър-председателят е прочел една книга в живота си, за последователите му по „хранителната верига“ е трудно да се сдържат да рушат и да се мотивират да градят, но не всички сме като тях и те ще трябва да се съобразяват с това.