Показателите за епидемичната ситуация в област Смолян през миналата седмица са най-лошите от началото на пандемията, съобщиха от Областния оперативен щаб. Със заповед на щаба от днес се предприемат допълнителни противоепидемични мерки и се увеличава броят на COVID леглата в болниците в областта. Учениците ще продължат обучението си в електронна среда на 1 и 2 април, а 12-класниците – до 7 април. Спират се плановият прием и операциите в болниците, а 50 процента от леглата в МБАЛ- Смолян са предназначени за COVID пациенти.
Показателят за 14-дневна заболяемост е 713.8 на 100 хил., докато пиковата за областта стойност при втората вълна през декември е била 288. Антирекорд са и данните за смъртността за двуседмичен период – 32.8 на 100 хил. при 20.37 средно за страната. Общо 388 са новите случаи за миналата седмица, а на 23 март са вписани 92-ма позитивни за деня. От щаба отчитат сериозен натиск към лечебните заведения с близо 95 процента заетост на Показателят за 14-дневна заболяемост е 713.8 на 100 хил., докато пиковата за областта стойност при втората вълна през декември е била 288 леглата. Това налага увеличение на местата за ковид пациенти в болниците до 230 за областта. В МБАЛ-Смолян леглата за пациенти с коронавирус от днес стават 140, като 10 от тях са за интензивно лечение.
От областния щаб обясняват влошените епидемични показатели с циркулацията на британския вариант на вируса, както и заради неспазване на противоепидемични мерки. Като илюстрация за това, че британският щам е силно заразен се посочват данните, че почти всички регистрирани контактни на заразените впоследствие развиват болестта. От ръководството на областната болница напомнят да не се прибягва до самолечение, а навреме да се потърси медицинска помощ при поява на симптомите.
Двама от заразените с ковид обитатели на Дома за хора с психични разстройства в с. Ровино са били ваксинирани, отчитат от щаба. Позитивните за коронавирус в дома са вече 39, като заразата е разпространена от заболял служител от персонала.