„Не коментирам толкова българите като цяло, колкото това, че отворихме вратите на Обединеното кралство за неограничен брой хора.” Така английският евродепутат и председател на британската партия за независимост Найджъл Фараж обясни в ексклузивно интервю пред TV 7 за предаването „Факторът Кошлуков” позицията си за изразените от него опасения българи и румънци да създадат проблеми на Великобритания след падането на ограниченията за тях от 1 януари 2014 г.
Фараж обаче повтори изявлението си, направено пред Би Би Си преди дни, което предизвика остра реакция у нас: „Ако аз бях млад българин без алтернатива, вече щях да си стягам багажа и да заминавам за Лондон.”
Фараж, който лобира за излизане на Великобритания от ЕС обясни, че все повече англичани споделят мнението му, защото са притеснени, че не могат да контролират движението на хора към страната.
В студиото на "Факторът Кошлуков" депутатите Светлин Танчев от ГЕРБ, Метин Казак от ДПС и политическият анализатор Владимир Шопов развиха полемиката, която разтресе общественото пространство не само в България, а и във Великобритания.
Според Шопов, Англия се раздира от противоречия, което дава възможност на хора като Фараж да заемат челно място на политическата сцена и да яхнат вълната на английското недоволство.
Той говори на британците с леви убеждения, които се крепят на ръба на социалната система, обясни политическият анализатор и подчерта, че целта на скандалните изказвания на Фараж е единствено да влезе в преговори за излизане на Великобритания от Европейския съюз.
Метин Казак заяви, че лидерът на партията за независимост на Великобритания няма силното политическо влияние, което му се приписва. Фараж се изявява в Европейския парламент с голямо красноречие, но неговите тези винаги са категорично отхвърляни, смята Казак. Неговата група е малка и трябва да вдига шум, за да бъде забелязана, отсече депутатът от ДПС. Въпреки това Метин Казак е категоричен, че българското Външно министерство трябва да вземе отношение по случая и да не позволява оронването на престижа на страната ни.
Според Светлин Танчев не са нужни специални действия, защото мнението на Фараж е частно, а той самият няма нужния авторитет. Депутатът от ГЕРБ допълни, че британците не се притесняват толкова от българските, колкото от румънските имигранти.
В предаването се включи и говорителят на Министерството на външните работи Весела Чернева. Великобритания има ангажименти към страната ни и трябва да ги спазва, а ние следим за това, заяви тя в отговор на обвиненията, че правителството не е взело отношение във връзка със скандалното изказване на Найджъл Фараж.
Чернева допълни, че българският външен министър Николай Малденов вече се е срещнал с британския си колега Хейг в Брюксел и двамата са разговаряли по този въпрос.
Проблемите с разрешителните за работа на българските студенти на Острова ще бъдат решени, срокът за издаването им ще се намали от 9 на 3 месеца, каза още тя.