След близо десет години приготовления, протести на граждани и жалби, в началото на година Столична община доведе до финалния праг идеята за инсталация за горене на преработени отпадъци в ТЕЦ "София". В конкретика от общинското дружество "Топлофикация София" бе обявен търг с внушителната сума 292.2 млн. лв. без ДДС (или 350 млн. лв. с ДДС) за изграждането т.нар. инсинератор, който "нарушава съня" на хиляди софиянци още преди да е заработил на практика. Срокът за подаване на оферти изтече в средата на март, като в момента изобщо няма яснота какво се случва с процедурата.
Междувременно, преди обявяването на търга, бе отхвърлена инициативата на "Демократична България" за местен референдум в София с въпроса - да се строи ли въпросният инсинератор или не. Или с други думи, мнозинството в Столичния общински съвет, за което ще стане дума и в разговора с нашия днешен събеседник по темата за инсталацията за горене на боклук, се "изплю в лицето" на софиянци.
В 46-тото Народно събрание чрез законодателни способи има начин това безумие, което ни подготвиха управляващите в СОС и подопечното дружество на Столична Община - "Топлофикация София", да бъде спряно. В центъра на столицата и въобще в целия ни град, където се чудим как да разрешим проблема с мръсния въздух, а той трудно ще бъде разрешен с това управляващо мнозинство, само инсталация за горене ни липсва - казано с ироничен контекст.
За да поговорим за този вреден проект, който трябва да бъде спрян, и за това как на практика може да бъде спрян, от ФАКТИ се свързахме с адвокатът и икономист Петър Славов, който като кандидат за народен представител се е ангажирал да се заеме със законотворчество по темата.
Петър Славов е кандидат за народен представител от гражданската квота на "Демократична България" в 25 МИР в София и е с преференция 105.
Ето какво заяви той по отношение на т.нар. инсинератор:
"Има няколко основни аргумента против реализацията на тази инсталация за горене на отпадъци. На първо място, разбира се, е замърсеността на въздуха в София, който, особено зимата, традиционно е в челото на столиците с най-замърсен въздух не само в Европейския съюз, а в цяла Европа. Всъщност често и в световните класации влизаме в първата десятка за съжаление. На този фон, при всичките проблеми със замърсения въздух, отделно и температурните инверсии заради това, че София е в котловина и има дни на безветрие, в центъра на София да тропосаш тази инсталация за горене на боклук - хората ѝ казват "крематориум за боклук", е повече от неразумно", започна адв. Петър Славов.
"Това, което евентуално като народен представител бих направил в следващия Парламент, е да инициирам една законодателна инициатива. А именно, че когато подобни проекти ще се реализират в дадена община, независимо дали ще е инсинератор за боклук или нещо друго подобно, касаещо на практика цялото население на общината, задължително трябва да се провежда референдум, допитване или някаква друга подходяща форма, с която да се попита населението. А не няколко човека да си решават, че например е много финансово изгодно, както твърдят за въпросното нещо. Посоченото от мен е едно от нещата, които Парламентът може да направи по отношение на един до голяма степен местен въпрос, тъй като в случая решението е на Столичния общински съвет. На законодателно ниво въпросът може да се реши трайно за цялата страна. Още повече, че подобни проблеми с подобни проекти има в из страната като цяло - било то за разни концесии за добив на материали, и традиционно не се провежда допитване до населението, освен ако активни местни хора не надигнат глас и не успеят да направят такова нещо.
С "Демократична България" опитахме да инициираме референдум, но "Коалицията на софрата", както им казват - ГЕРБ, т.нар. патриоти и още няколко "юнаци", бяха достатъчно монолитна група, за да кажат, че отхвърлят предложението за референдум, независимо, че беше по реда на закона - достатъчен брой общински съветници го бяха подкрепили, включително и Борис Бонев се беше включил, за да се съберат необходимите подписи на общински съветници, за да има референдум. "Коалицията на софрата" каза "не", "няма нужда от подобно нещо", елиминираха процедурно предложението и за тях въпросът приключи", изтъкна той във втората част от аргументацията си.
"На трето място е цената. В момента дълговете на дружеството "Топлофикация София" отиват към 1 милиард лева. То се води в практически фалит заради огромната си задлъжнялост и ако не беше общинско - тоест на практика да бъде постоянно дотирано от данъците и такса смет на софиянци, най-вероятно отдавна щеше да е и фалирало. И това с инсинератора е на фона на тази огромна задлъжнялост... Вместо да помислят как да оздравят дружеството - да привлича нови клиенти, а не да гони тези, които има, каквато за съжаление му е практиката, а не да купува какви ли не безумия като джакузитa и т.н. лукс за управленския си борд, и въобще да започне едно професионално управление на това дружество, което все пак е монополист в топлоснабдяването в София и въпреки това е в това плачевно финансово състояние. Те искат да ни убедят, че това дружество, с този мениджмънт ще може да управлява проект с инвестиция за няколко стотин милиона, от които голяма част се взимат назаем. А тези заеми трябва да се връщат. Обясняват ни, че ще го управляват като печеливш проект, как цветя и рози е положението - още нещо, с което не може да се съгласим, защото на всички ни е ясно, че накрая цялата работа ще рефлектира я върху цената на топлото и топлата вода в София, я по друг начин - например през данъците, които плащаме живущите в София", заяви още кандидатът за народен представител.
"Като четвърта причина нека си припомним какво се случваше в Гълъбово и ТЕЦ "Бобов дол". Едни хора документално излизат и казват, че всичко е наред - "тук боклуци не се горят, всичко е перфектно, въздухът е прекрасен". Същевременно обаче хората виждат как бълва една черна вълма дим от комините на въпросните инсталации. Вашите колеги от Биволъ и Bird.bg бяха снимали с дрон купища италиански боклук, струпан там, за да се гори (б.р. в ТЕЦ "Бобов дол").
Въпросната инсталация, за да работи пълноценно, ползва изключително много електроенергия, която е скъпа, както знаем. А това се прави, за да се постигнат оптимални параметри и наистина изгарянето да е при такава температура, че да се отделят минимални количества вредни вещества. Ако не се постигнат тези температури и се изгори в пещите на теца, грубо казано, положението е страшно и тогава пушилката е убийствена. Когато няма и доверие в институциите от страна на гражданите, как да се съгласим подобно нещо да строят в центъра на София?", запита адвокатът и икономист - Петър Славов.
"Проектът си беше направен типично по гербаджийски. Предизборно, набързо и доколкото разбрах кандидатите за изпълнение са от типа конкурси с един кандидат, който единствен отговаря на зададените условия. Като се вземат предвид всичките тези обстоятелства, съмненията са абсолютно логични. Сега чакаме да видим има ли подадени оферти, колко са точно на брой, от кого са, при какви условия, какви ангажименти се поемат, за да може да се дадат по-конкретни отговори на тези въпрос. На подобен проект в такъв кратък срок да му развиеш конкурсната процедура, и то при изключителна липса на публичност, буквално затъмненост, за мен е индикация за нещо съмнително и във всички случаи не в интерес на гражданите на София", категоричен бе той.
"Ако успеем да прокараме законодателни промени да се провежда допитване до хората, предвид и това, че изграждането на проекта не е започнало, ние ще настояваме всички заварени проекти да минат по новия ред. Тоест ще има такава разпоредба в закона, която ще казва, че това трябва да бъде спазено и за инициирани, започнати проекти, които не са в реален процес на изграждане. Допускам, че може би и заради това се бърза, тъй като ние сме обявявали публично тази си идея. Очевидно на някои хора не им харесва да чуят гласа на софиянци. Можеше спокойно референдумът, който инициирахме, да се проведе и да се съобразят с него", допълни адв. Славов.
В края на разговора ни той сподели пред нашата медия за негова и на колегите му от "Демократична България" инициатива, която е един вид опит този меко казано спорен проект да бъде сериозно разклатен и от европейските институции, като за това далеч не липсват основания.
"Чрез Радан Кънев сезирахме Европейската комисия с много конкретен въпрос - финансира ли Комисията подобни дружества, които са тежко задлъжнели, в практически фалит (б.р. в случая "Топлофикация София" е такова). Още повече, част от финансирането на този проект е със заеми, но друга част е безвъзмездно финансиране с пари на европейския данъкоплатец. Ако утре това дружество - "Топлофикация София", спре да функционира, тези пари на европейския данъкоплатец очевидно потъват. От Комисията, освен въпроса, поискахме намеса и ревизия на ангажимента ѝ за финансиране, защото не сме убедени, че данните, с които те разполагат, са обективните данни за реалното финансово състояние на това общинско дружество", сподели адв. Петър Славов.
Хората вярват, че новият парламент ще защити мажоритарните избори. Линк към резултатите