Не съм казал, че няма да с явявам пред Народното събрание. Аз уважавам НС като висш орган. Становището на Прокуратурата и моето е, че чл. 24 от Правилника за дейността на Народното събрание противоречи на конституцията. Обръщам внимание на решение на КС №5 от 1995 година. Конституционните съдии са казали следното: не могат да бъдат канени в комисии магистрати, президент и конституционни съдии. Това заяви главният прокурор Иван Гешев в кулоарите на Народното събрание, съобщи novini.bg.
„Трайна е съдената практика, че по отношение на съдебната власт е недопустим съдебния контрол. Това е така, защото променя баланса в държавата и принципа за разделение на властите. За добро или лошо в днешния правилник има чл. 24. макар и да противоречи на конституционната практика“, обясни обвинител №1.
„Ще внеса искане за обявяване на противоконституционен този текст. Понеже има такъв действащ текст, че мога да бъда канен, обръщам вниманието, че в конституцията пише „поканен“. Тук съм с част от екипа си, защото ще използвам възможността за нормален диалог в съответствие на принципа за разделение на властите“, допълни той.
Според него има сериозни проблеми, касаещи престъпността, които могат да бъдат решени само с конкретни решения. Той каза, че нашият наказателен кодекс е формалистичен по думите на международните ни партньори.
Гешев поиска увеличаване на наказанията на дрогирани и пияни шофьори. Даде пример със случилото се с журналиста Милен Цветков: „НК е приет последно през 1968 г. т.е. с остарял и негоден инструмент искаме да постигнем годна цел. Прокуратурата изпълнява, а не създава законите“.
Уважението между институциите изисква да бъде дадено време на главния прокурор да се подготви по думите на главния прокурор: „Надявам се, че уважението, което изпитва Прокуратурата, е взаимно. Важните неща, които смятаме да поставим е, че още май месец прокуратурата е внесла доклад за работата на Прокуратурата за борбата с престъпността. Резултатите на моите колеги са много добри. Аз се гордея с това, че прокурорите, магистратите и следователите постигнаха едни изключително добри резултати“.
По темата с полицейското насилие заяви: „Всяко насилие е недопустимо. Не мога да коментирам повече заради конституционната реформа от 2016 година. Аз съм административен ръководител и не отговарям за работата на другите прокурори“.
Той беше категоричен, че българският главен прокурор няма право да упражнява влияние върху друг прокурор за дадено досъдебно производство: „Припомням, че има презумпция за невиновност. В правовата държава единствено съдебната власт решава кое лице е виновно и кое не“. Временната правна комисия няма никакво правно основание да покани главния прокурор в нея според Гешев: „Има решение на конституционния съд за подобно действие. Едно явяване в такава комисия би представлявало нарушение на конституцията“.
Той отказа да коментира служебният министър Янаки Стоилов: „Забавлявам се с неговите изявления. Обикновено нищо, което той каже, не е истина“. Главният прокурор беше категоричен, че напрежение между институциите ще доведе до бум на престъпността.
„Надявам се, че върховенството на правото и правовата държава не са само лозунги. Законът трябва да е за всички и всички да го спазват“, категоричен беше Гешев.