Крайно време е да разберем няколко важни неща.
1. Демокрацията не е евтина. Къде-къде по-евтина е диктатурата. Там всичко се решава с едно нареждане. Не се обсъжда, не се допитва никой. Няма избори през месец, защото единия лидер имал запек, а другия киселинии не могат да се разберат. И за това плащаме. Защото демокрацията е скъпа. Но ако не плащаме, ще живеем в диктатура. Средно положение няма.
2. Демокрацията не е естественото ни състояние. Всеки един от нас носи в себе си собствените си идеи за света и за това демокрацията за мнозина от нас е бич. Тя ни кара да се съобразяваме с куп норми. Като например да не нахълтваме с няколко приятели в LGBTI офис, както го направи един кандидат президент. Да, може да не сме съгласни с това или онова, но живеем в демокрация. и демокрацията ни задължава да браним правата на другите, дори да не ги споделяме като своя ценност.
Тук обаче е редно да кажа и няколко други неща. Те са продиктувани от сегашната ситуация и пандемията, но и от менталното състояние на нацията ни.
1. Демокрацията ни задължава не просто да търсим правата и свободите си. Тя ни задължава да сме достатъчно умни и информирани, за да знаем какво са правата и свободите. Защото, да ме прощавате, в момента ние не знаем. В момента ние сме достигнали крайната точка от нация да се превърнем във войнстващи окупатори на МОЛ. От нация, дала на света около 30 концертмайстори на най - големите световни откестри в пасмина, вярваща във врачки, Мангъров, Чорбанов и лечение с чесън и ракия.
2. Демокрацията ни задължава не да се вайкаме - “този народ е такъв, защото много е бил лъган”, а да се изправим и да кажем - “няма да позволим да бъдем лъгани”, като за начало е задължително да спрем да вярваме в месии. Нито Бойко, нито Радев, нито Киро Хайделберга и Исус Христос Иванов няма да ни нахранят с 2 хляба и 3 риби и няма да превърнат водата във вино по време на сватба в Кана Галилейска (разбирай по време на концерт на Планета Пайнер в Димитровград).
3. Демокрацията не е диктатура на обществения вкус. Демокрацията дава права, но дава и задължения. И не на последно място - демокрацията работи само ако хората, които са приели този тип обществен договор са умни. Ако те не са, имат нужда не от демокрация, а от диктатор.
Хубаво е да знаем тези неща. Защото днес, като гледам малоумието на една огромна група наши сънародници, отново се хващам за един термин. Ние сме консуматори на несъществуващи права.
И накрая един пример. Преди няколко години в Швейцария имаше директно допитване дали да се увеличат заплатите.
Ако такова има тук, ще има 99 процента гласували за. А в Швейцария - е, там хората гласуваха против.
И да, заплатите там са драстично, в пъти по-високи и тук спор няма. Но швейцарците се бяха поинтересували и бяха разбрали, че ако им вдигнат заплатите, ще им вдигнат драстично и данъците, което ще доведе до изходна позиция.
Платон някога е дал най-железния довод срещу демокрацията. “Ако се разболее детето ти, ще идеш ли на агората с две трети вишегласие да питаш дали да го водиш на лекар или не”.
За това действайте недемократично по отношение на собствения си ум. Не търсете вишегласието, а се образовайте сами. Недемократично и егоистично се образовайте. Либертарианският позитивен егоизъм тук би помогнал да се въздигнем като общество.