Най-голямата глупост, която съм чувал от феновете на руския газ, е, че той винаги ще е по-евтин от втечнения, защото производството му имало по-ниска себестойност. Откъде тия хора знаят себестойността на руския газ не ми е известно, "Газпром" никога не е обявявал такива данни.
Това коментира във "Фейсбук" Пламен Петров.
Но не е в това въпроса, а в простата истина, че по света няма нито един дългосрочен или краткосрочен договор за продажба на газ, в който да пише, че цената зависи от себестойността на продукта. Тя може да е обвързана с хъбови котировки, с петролни деривати, или пък в изключително редки случаи да е фиксирана. Но никога не е вързана за себестойността! Най-простото опровержение на тази глупост е да погледнем как се движи цената на руския газ за България.
През юли 2020 г. КВЕР определи цена от 19,10 лв. за мегават/час. През август с. г. - дори още по-ниска, 18,67 лв. През последния месец, в който получавахме газ от "Газпром" - април 2022 г., цената вече беше 143 лв. за мегават/час, а ако в момента имахме доставки от Русия, съгласно ценовата формула в договора, тази суровина със сигурност щеше да ни струва над 200 лв. за мегават/час. Е, къде е тук себестойността?! Очевидно е, че тя не се е променила съществено за година-две, а цената скача повече от десетократно.
Друга заблуда е, че ако сключим дългосрочен договор за американски втечнен газ или пък ако купуваме по няколко танкера от него, цената ще е близка до тази на Хенри хъб в Луизиана, а не до тази на европейските хъбове. А в момента първата е в пъти по-ниска от втората. Е, не, това не е вярно, продавачът винаги се ориентира към по-високата, а не към по-ниската цена. Доказателство - танкерите с газ, които Булгаргаз купи през тази година. България е в Европа и е логично репер за цената да бъдат европейските хъбове, а не американският.