"Нищо, ама от сърце. Какво всъщност предлага Гълъб Донев - да наблюдава как цените от производителя до щанда на потребителя става 30 и повече процента. Това българските граждани го знаят. Това, което прави в момента служебното правителство, е да наблюдава как ограбват българския народ", каза в обзорното предаване "Това е България" на Радио "Фокус" Мика Зайкова, финансов експерт и бивш народен представител по темата за свиканата от премиера Донев работна среща за овладяване повишението на цените у нас е евентуалната ефикасност за успешното провеждане на решенията ѝ.
"Те щели да подготвят закон. Какво от това? Този закон няма кой да го приеме. И като дойдат тези 240 след втори април, няма сигурност че този закон ще го приемат. Г-н Зарков (бел ред.: Крум Зарков, министър на правосъдието) беше подготвил прекрасни закони за съдебната реформа, ама не ги приеха", допълни Зайкова.
От думите ѝ стана ясно, че това, което прави в момента служебното правителство, е да наблюдава как ограбват българските граждани.
"Аз си мисля, че Комисията за защита на конкуренцията трябва да си влезе в ролята и да започне борба с картелните споразумения", каза още финансовият експерт.
Мика Зайкова коментира обявените от новото служебно правителство приоритети:
"Първият приоритет на новото "старо" правителство е цената на живота. Вторият е голямата инфлация. Само че голямата инфлация не се бори с думи, а с действие. Това, което предлагат, да - няма да се наместват в пазарната, но има ли България пазарна икономика? Това е въпросът."
Зайкова даде пример за картелно споразумение 15-те процента повишаване на цените на трите мобилни оператора, въпреки че средната годишна инфлация е 14.3%.
"Ако Комисията по конкуренция не си влезе в действие, и не започне борба с картелните споразумения, ние ще продължаваме да продаваме български кашкавал в Лондон, Мадрид, Виена и Берлин на цена, по-ниска отколкото в България", каза тя.
Според икономическия експерт има административни мерки, които могат да се приложат и да дадат положителен ефект за намаляването на цените: "Една от тези мерки е борбата с картелните споразумения. Второто нещо е, за да няма висока инфлация и да не връщаме парите, които и без това не са много, да не ги пръскаме по равно на калпак. Тези пари могат да се използват за капиталови разходи, за разходи в нашата индустрия, които да доведат до стоки с висока добавена стойност и висока конкурентоспособност".