Дал съм свобода на действие на дружеството на "Ел Би Булгарикум", но това не значи да се действа безотговорно. От няколко месеца има сигнали за качеството на доставянето мляко, за разстоянията, от които се доставя, току що регистрирана фирма става доставчик на компанията, при това са и заплащани авансово суми. Това каза министър Никола Стоянов за скандала в единствената държавна фирма в млекопреработването пред bTV.
Той не коментира казаното от уволнения директор Маринов, а обяви ,че само веднъж го е виждал. "Поиска да спра проверка от ДКК на компанията, аз такова нещо не мога да направя. След това стана медиен герой. А на първия си съвет на директорите са закупили нови автомобили, но не от официален вносител и със завишена цена", допълни служебният министър. Според него, млякото, доставено от Унгария е било с лошо качество.
"Няма как от "Ел Би булгарикум" да ми пращат доклади, ако има такива, те са в ДКК", каза още Стоянов.
Той определи изявите на Николай Маринов пред медиите като ПР стратегия, след като е разбрал, че ще бъде уволнен.
По темата за търговските вериги, министърът на икономиката каза, че работата на държавата с тях става само в рамките на закона.
"Наш основен приоритет е намаляването на цените на хранителните стоки. Не знам дали КЗК се е самосезирала, а от Комисията за защита на потребителите са направени проверки и търсим нелоялни търговски практики. Но това не значи, че притискаме веригите", уточни министърът.
"Правителството не трябва да се задоволи с резултатите, ако видим спад на цените, защото има и много проблеми, които изискват решаване от редовен кабинет. Убеден съм, че цените ще паднат", завърши Стоянов.
Има инвестицонен интерес за плаващи фотоволтаични централи в България. Има създадена работна група от пет министерства ,която да прецени дали може у нас да има такива проекти. Към момента има яснота, че трябват и законови промени, за да се реализират тези проекти, каза министърът.
Той уточни, че износът на български оръжия за Полша и държавите от Централна Европа е паднал чувствително.