След като имахме рекордни нива на умишлени убийства в средата на 90-те години, когато почти достигнахме САЩ с около 5 убийства на 100 000, сега имаме устойчива тенденция на спадане на умишлените убийства, като някъде около 2015 г., т.е. 2016 г. минахме под 100 човека на година за страната. И сега, последните години, имаше такава тенденция – рязък спад до 2020 г. Заради пандемията и ограниченията бяхме на рекордните 66 убити и през 2021 г. виждаме нов ръст – 92 убити официално, според официалната статистика, т.е. доста рязък ръст, което обаче от друга страна е връщане в старите нива, които са да кажем на ниво 2017-2018 г. Това каза ред "Фокус" Тихомир Безлов, главен експерт "Национална сигурност“ в Центъра за изследване на демокрацията.
Според него, има спад на броя убити през последното десетилетие и пандемията беше една аномалия, заради която първо очевидно имаше рязък спад, след това имаше някаква компенсация и в някои случаи се твърди, че дори е нещо повече от компенсация, защото твърде дългото ограничаване на хората води до някои такива тежки отклонения, в случая като с убийствата.
"Сега за домашните убийства, които са свързани с насилие срещу жени, доста големи усилия бяха положени с различни телефони за съобщаване на такива рискови лица и семейства. Във времето различни организации се създадоха, които се опитват да помагат на такива лица в риск. Но както се казва, продължаваме да имаме своите проблеми вътре като общество, като организация на мерките. ние не знаем, дали има ръст на домашното насилие. По-скоро, ако съдим по усилията срещу домашното насилие, мисля, че имаме доста повече мерки и вероятно статистически, ако гледате по-леките инциденти, вероятно имаме спад", посочи експертът.
Безлов съобщи, че в България има горе-долу едно 1,3 убийства на 100 000 – колкото Румъния, Словакия, горе-долу това е, колкото Франция, колкото Северна Македония. Има, разбира се, страни с много по-ниски нива – примерно Испания, Чехия, Хърватия, т.н. Но примерно една Украйна или една Русия – 8,2, Украйна е 6,2. Балтийските републики са с много високи нива, Унгария е с високо ниво, тези страни, които бяха засегнати от миграцията, като Белгия примерно, са с повишени нива.
Според него, през 2007-2008 г., престъпността беше №1 тема, според проучванията на общественото мнение. Сега престъпността е някъде на 11-то, 12-то място. Т.е. старата тема "Престъпност“, когато имаше отвличания, убийства през две седмици и т.н., е някак далече, назад в съзнанието на хората. Инфлацията примерно е №1 тема, проблеми с доходите, емиграцията на българското население, не имиграцията отвън. Така че това са новите теми. Престъпността е отишла доста по-назад