Паметници на Съветската армия има в много градове на страната - София, Варна, Бургас, Добрич, Пловдив, Русе... Някои от тях се оказват много спорни. Сериозен дебат имаше за преместването на Паметника на Съветската армия в София. Последно беше решено, че тази година той няма да бъде преместван.
"Едва ли има друг такъв случай в новата българска история - неведнъж, а два пъти Общинският съвет през 1993 и сега, март месец, взима едно и също решение, касаещо един и същи паметник", коментира историкът и бивш заместник-кмет на София доц. Тодор Чобанов в студиото на Bulgaria ON AIR.
Според него тоталитарните внушения и пропагандата създават напрежение вече много години в София.
"Паметникът е на метри от НС, от центъра на българския суверенитет. Далчев най-добре го е обяснил - трябва по-скромно място да се намери за този монумент. Не може да позволим, при условие, че в българската столица липсват знаци на паметта за по-голяма част от българската история, да има подобен монумент с противоречив характер. Неслучайно създава напрежение", обясни историкът и допълни, че градусът на напрежението се е покачил със започването на войната в Украйна.
За доц. Чобанов решението на Общинския съвет не е изненада, тъй като въпросът е поставян многократно през годините. "Темата е актуална, трябва да се мисли трезво и спокойно, да се види какво се направило в Източна Европа - не сме единствените, изправени пред подобни проблеми", даде пример бившият заместник-кмет на София.
Паметникът е част от мащабна програма на комунистическата партия да подмени историята, истинските факти, посочи доц. Чобанов.
"Трябва да се преподава миналото, но трябва да се преподава вярно, а не с мнима пропаганда с измислени събития. В сърцето на българската столица няма как да оставим празен площад, при условие, че имаме дефицит", обоснова се Чобанов.