Стотици подписи срещу проект за проучване и златодобив събраха жителите на град Своге и селата Желен, Бов, Лакатник и близките населени места. Те ще бъдат засегнати от Разрешение на Министерски съвет от 2021 г. за сондажи за добив на злато в землището на селата Бов и Лакатник. На основание това Разрешение фирмата „БЪЛГАРИЯ АЛФА“ ЕАД, дъщерна на канадската МУНДОРО КАПИТАЛ Инк., извършва геологопроучвателни работи в площ в района, която е с работно наименование „ЕЕ-1“.
Това пише iskra.bg.
Събирането на подписи в подкрепа на Възражение срещу десетките сондажи и евентуалния златодобив ще продължи и в следващите дни, пред Читалище „Градище“ в град Своге. Хората са готови на граждански действия, законосъобразна подписка до кмета на Своге и отговорните институции, вече създадоха инициативен комитет с цел спирането на проекта.
Гражданите са против дейността и потенциалния добив на злато в района, тъй като пряко се застрашава чистотата на въздуха, водата и почвата в района. Застрашени и в непосредствена опасност са множеството извори, които единствено и без алтернатива осигуряват вода за питейни, битови и земеделски нужди на хиляди жители на обезлюдяващата Община Своге. Проектът за златодобив ще засегне и унищожи природни, културни, исторически, археологически и туристически обекти, включително маршрута Ком-Емине.
Активистите срещу проучването и златодобива в района организират изпращането на възможно най-голям брой възражения към Министерството на околната среда и водите, но също подготвят обосновани възражения срещу липсата на компетенция в МОСВ, към Народното събрание, Министерство на енергетиката, Омбудсман, Басейнова дирекция, Министерски съвет, Президент. Хората са готови да се обърнат и към съответните европейски институции и се надяват да не се налага да използват гражданско неподчинение.
В своето Възражение жителите на Своге и близките населени места посочват, че в засегнатия карстов район на площта за търсене, се очаква натъкване на уран, с чиито залежи е известен района. Така се поставят под риск подземните водни тела, следователно и здравето на живеещите в района.
„В Доклада за оценка на степента на въздействие върху защитени зони на цялостния работен проект за златодобив в ЕЕ-1 не са представени мерки за преодоляване замърсяването и загубата на вода. Липсва информация и за възможните последици върху водоснабдяване на местните общности и селскостопански дейности, които разчитат на тези водни ресурси.“
“Настояваме за пълни и подробни данни за водоизточниците, както и за хидрогеоложки доклад за цялата площ“, подчертава се във Възражението към институциите.
Гражданите са обезпокоени, че сондажите ще бъдат на метри от домовете им, някои на разстояние по-малко от 50 м. от къщи в района.
От текста на Възражението става ясно още, че не е разгледано прякото въздействие на използваната техника върху качеството на въздуха. Освен това, липсва и оценка на риска от свлачища. Както знаем още от училище: на територията на община Своге се намира най-голямото свлачище на Балканския полуостров.
Не са проведени консултации с всички заинтересовани страни, включително местни общности, неправителствени организации, бизнес, относно негативните социално-икономически последствия, посочва се още в текста до институциите.