„Имахме едни избори, които бяха байганьовски, купени, грозни, дописвани, несправедливи и не случайно има искане за касирането им и за сезиране на международните организации“.
Това заяви пред Радио Пловдив-Българско национално радио политологът Калоян Методиев.
По думите му влизането или невлизането на "Величие" в парламента във всички случаи ще влоши ситуацията: „Невлизането им ще ги превърне в креслива извънпарламентарна алтернатива, която е в ролята на жертва, а влизането им ще направи още по- трудно съставянето на правителство с толкова много партии, повече от 40 в различните коалиционни формати. Така че 3.999 е числото на кризата", коментира политологът и независим народен представител в 50-то Народно събрание.
„ГЕРБ ще държат на доминантна роля, въпреки, че са в най-тежката ситуация. Борисов трябва да поеме отговорност, но същевременно ще трябва да си отвори един от двата големи фронта: либералният - на ПП- ДБ, които са анти-Пеевски, което му гарантира нестабилно правителство и протести, а от друга страна - ако влезе в коалиция с тях ще си гарантира война с Пеевски. Както знаем, от Пеевски го е страх много“, посочи Калоян Методиев.
Той припомни, че ПП- ДБ вече са си поставили червени линии и санитарен коридор без Пеевски. Единствените, които са легнали на земята и шикалкавят и въртят са БСП, които на живот и смърт искат да влязат в коалиция. Другите засега по- скоро се ослушват "за" и "против" разделителната линия "Пеевски", добави в коментара си политологът.
В разговора за БСП: „Левите партии, участвали в миналите избори поотделно имат повече гласове – към 205 хил., при много по-ниска активност от прокламираното днес като грандиозно ляво обединение от 15 или 17 партии – към 180 000 гласа. Което е доста надолу. Несериозни са тези хвалби, меко казано, опит за тълкуване на числата в собствена угода, което не отговаря на истината“, посочи Методиев.
И добави: „Но има и едно следствие от това голямо ляво обединение, този преврат - нов профил на партията. Това е парламентарен парадокс и новина за мен - БСП е най-дясната партия в българския парламент в момента. Съжалявам, ако някой я нарича лява, но според профила на парламентарната група, на ръководството, това е бизнес партия, с плутократични характеристики, олигархични. Това са най- големите капиталисти в Народното събрание в момента, най-големите работодатели, любители на лукса, две трети от тях са бизнесмени, голяма част от които взимат огромна част от обществените поръчки в държавата и формират брутния вътрешен продукт като шефове на фабрики, енергийни дружества, фирми за бързи кредити. Това е профилът на парламентарната група. БСП е бизнес партията в българския парламент“, коментира политологът и независим народен представител в 50-я парламент.
Калоян Методиев цитира Кирил Петков, според когото Пеевски е помагал на депутати от други партии. „Да каже поименно кои са тези партии и кои са депутатите БСП ли са, ИТН, АПС ли? Тази сутрин пък Денков обвини БСП, че са най-близко до Пеевски, единствени не взимат отношение“, подчерта Калоян Методиев. И добави:
„На второ място - прави впечатление, че резултатът им се повишава странно, при тази свита и пасивна кампания, в определени области, в които имат водач с огромни бизнеси. Значи, каймакът на това бизнес ново ръководство на партията, което я пое, само то повишава резултата си. Или избирателите на БСП са сменили профила си и харесват представители на едрия бизнес, капитала, плутокрацията, лукса, антисоциалното, антилявото, или става въпрос за някакви други способи за набиране на гласове като купуване, корпоративен вот, натиск“.
Политологът обобщи, че този парламент е нацепен като швейцарско сирене, същевременно капацитетът на депутатите спада, има три- четири антисистемни партии, които ще търсят повече радикализация, а всяко от двете ДПС-та ще се опита да състави правителство на базата на унищожението на другия. „Дори и да се сглоби нещо като правителство, очаквам свирепа опозиция на тези, които са извън него, а да не забравяме че и президентът мълчи", посочи Калоян Методиев.
Инструментите на държавата не се използват за добруването на хората, за растеж, те се използват да печелиш обществени поръчки, да "бухалчиш" опонентите чрез държавните регулаторни органи, коментира още Калоян Методиев. По думите му тектоничната битка ще е за избора на главен прокурор.