„Един брокер продаде партията на Делян Пеевски и Бойко Борисов. Това не е БСП в истинския ѝ вид, а е едно ръководство, което узурпира властта по скандален начин. В момента променя цялостно политиката на БСП, превръщайки я в структура, обслужваща корпоративни и частни интереси. Не мисля, че обикновените избиратели ще подкрепят подобно нещо".
Това заяви бившият председател на столичните социалисти и член на НС на БСП Румен Овчаров в предаването „12+3“ на Българското национално радио.
„Сегашното ръководство на БСП е слугинаж на същия този модел“, заяви Овчаров. По думите му връзките на фигури от БСП с ГЕРБ и Делян Пеевски са "недоказуеми, но са видни".
„БСП никога не е излизала с позитив от участието си в управлението“, подчерта Овчаров. По думите му партията има нужда от цялостна промяна, а не псевдопромяна на върхушката“.
„Няма нито една причина, поради която Корнелия Нинова, Иван Ченчев и Георги Свиленски да бъдат изключени. Изключиха ги, за да елиминират Корнелия Нинова от бъдещ вътрешнопартиен избор на нов председател, защото ги е страх, че няма да спечелят срещу нея“, заяви в отговор на въпрос в студиото Румен Овчаров.
В разговора за актуалната политическа картина: „Не ми е много ясно точно БСП с каква задача води тези преговори. Не мисля, че задача № 1 на социалистическата партия е как да направим правителство с министър-председател Бойко Борисов“, коментира знаковият социалист.
„Задачата не е просто този парламент да заработи. Наблюдавахме такива работещи парламенти до 2020 година. Като резултат - тотално овладяната от корупцията на Бойко Борисов държава и една съдебна система, овладяна от Делян Пеевски. Сега какво искаме? Да реанимираме всичко това отново ли?!“, реагира Овчаров.
По думите му това са двете злини, с които трябва да се борят политическите сили, ако искат да възстановят държавността в България. „Не да вдигаме лозунги и се въртим в един омагьосан кръг. Стъпката е в тази посока. И БСП можеше да бъде инициатор точно на тази стъпка“, посочи знаковото лице на столичните социалисти.
„Трябва да се състави кабинет около нещата, за които има консенсус“, заяви Румен Овчаров и даде примери: „Като има спорни тези – например, влизането в еврозоната е дискусионен въпрос, оставяме го извън скоби, не го коментираме сега. Въпросите за отношенията с Русия, нямаме консенсус по този въпрос, слагаме го извън скоби, не го коментираме сега. Имаме обаче консенсус за съдебната система и мерките, които трябва да се вземат там, за промени в Изборния кодекс, така че да не позволяваме на Пеевски-Борисов да си купуват 200-300 хиляди гласа просто ей така и после да ни се правят на големи победители. Трети въпрос – да, има нужда от бюджет, това са основните рефери на бюджета. Решават се тези 3 въпроса, прави се правителство“, посочи Румен Овчаров и добави: „Когато някой иска да свърши работа – търси начин, когато не иска – търси причини“.
„Не виждам особено голяма причина и за комплекса „Марица изток“ да не можем да намерим решение. България е изпълнила изискванията си по конвенцията от Киоко от 90-та година – ние сме намалили емисиите на въглероден диоксид повече от 50 %. Нещо, което в Европа не са направили. Така че, ние не е необходимо да участваме повече в тази тема за търговия с емисии, която на практика убива въглищните централи в комплекса „Марица изток“. И ако този въпрос бъде поставен достатъчно ясно и категорично в ЕК (не виждам защо не го правят) си мисля, че имаме доста добра база да направим нормални и разумни преговори по отношение на комплекса „Марица изток“, коментира още бившият енергиен министър.