Система за добавена виртуална реалност ще бъде открита във Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) "Георги Бенковски" от военния министър Атанас Запрянов, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков и началникът на военния ВУЗ бригаден генерал Юлиян Радойски на 14 ноември. Те ще и ще участват в церемония по приемане на два нови хеликоптера "CABRI", в която е поканен да се включи и служебният примиет Димитър Главчев, съобщиха от Министерство на отбраната (МО).
Системата за виртуална реалност е доставена във ВВВУ в изпълнение на проекта за създаване на център за подготовка на летателен и инженерно-технически състав за самолетите F-16 Block 70 от Програмата за индустриално сътрудничество с компанията производител Lockheed Martin. Тя позволява изучаването на самолета в реален мащаб и интерактивното визуализиране на данни за сложните авиационни системи на всеки етап от обучението на курсантите. Очаква се използването на виртуална реалност да помогне обучаващите се да разберат особеностите и поведението на различните системи и да повиши ефективността на обучението им.
ВВВУ "Георги Бенковски" придобива два нови учебно-тренировъчни хеликоптера "Cabri G2", произведени от Guimbal - Франция. За целта през 2023 г. са отпуснати средства с постановление на Министерския съвет, след което е проведена обществена поръчка. Хеликоптерите са с много добри показатели по отношение на безопасността и отговарят напълно на изискванията на Европейската агенция за безопасност на полетите. Използват се за обучение в целия свят. Те ще дадат възможност на курсантите-пилоти на хеликоптер да започнат първоначалното си летателно обучение във ВВВУ "Георги Бенковски", усвоявайки умения и тактики от критично значение за успешното изпълнение на бъдещите им мисии.
Припомняме, че след три катастрофи в авиобази за три години служебният министър на отбраната Атанас Запрянов открои редица проблеми на брифинг, на който бяха представени резултатите от проверката на организацията на летателната подготовка във Военновъздушните сили и Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски". Констатира се "незадоволително състояние" на ВВС и хроничен недостиг на изправна летателна техника за всички авиационни платформи - изтребителите МиГ-29, щурмовите Су-25, учебно-бойните L-39, дори и за транспортните ни самолети "Спартан". Същото се отнася за вертолетите "Кугър" и особено за вертолетите Ми-17.
В доклада се установява и проблем с дисциплината и с изпълнение на задачите от страна на командирите, или както беше представено - "недостатъчна командна организация", включително мерки за безопасност. Запрянов призова военните пилоти, особено младите да не рискуват живота си в мирно време. Наличният брой самолети и вертолети за оперативно използване не са достатъчни за поддържане на нальота на пилотите за изпълнение на всички задачи и упражнения по бойната подготовка.
Докладът констатира и че част от нормативните ни документи за отчитането и провеждането на летателната дейност са остарели. Липсва и ясна оперативна свързаност между военното командване и висшето образование - специално трите висши военни училища, което ще стане още по-голям проблем, тъй като новите платформи започват да пристигат. "Военното училище не е подчинено на Министерството на отбраната, която грешка е от 2003 година", изтъкна Запрянов и посочи, че подготовката на новите курсанти не е обвързана с институционален контрол.