До конституционна криза можем да стигнем само по волята на народните представители. Ние сме талантливи и можем да си го причиним. Като цяло проблемът не е юридически, а във волята на депутатите. Това обясни в ефира на NOVA NEWS преподавателят по конституционно право д-р Орлин Колев.
Той допълни, че докато депутатите не се разберат за председател на парламента, този сериал, на който ставаме свидетели в пленарна зала, ще продължи. И отново изтъкна, че проблемът е политически, а не нормативен.
На въпрос дали Конституционният съд (КС) може да забрани на ВСС да изпълнява своите правомощия заради изтекъл мандат, Колев припомни сходен случай от 2022 г., когато КС образува подобно дело относно Инспектората към ВСС, който тогава също беше с изтекъл мандат.
Въпреки изтеклия мандат на Инспектората към ВСС, КС излезе с решение, че може да продължи да изпълнява функциите си. Едва ли решението на съда ще бъде по-различно и за ВСС, поясни конституционалистът.
По друго актуално дело на КС – оспорването на конституционните промени в частта със служебните кабинети – Орлин Колев смята, че има голяма вероятност конституционните съдии да върнат на президента орязаните му правомощия по назначаването на служебните правителства.
Относно решението на КС за повторното преброяване на гласовете в 1777 секции в страната, Колев коментира, че най-вероятно ще се стигне до частично касиране на вота, а не до пълно такова. В този контекст не изключва възможността да настъпи пренареждане на мандатите в 51-то Народно събрание и партия "Величие" в крайна сметка да влезе в парламента.