Драстични промени в законодателството предвижда служебното правителство с внесения в Народното събрание проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Новите текстове въвеждат затвор до три години за длъжници, които укриват имущество по време на процедура за обявяване във фалит.
Според проекта, право да стартират процедура по обявяване на фалит ще имат граждани със задължения над 10 770 лева, изчислени на база десет минимални работни заплати за 2025 година, пише в. "Труд".
„Законът няма да важи за ипотечни заеми, глоби и дължими издръжки", се посочва в проекта. Освен това, той изключва едноличните търговци и упражняващите свободни професии, когато задълженията им са свързани с професионалната дейност.
От разпоредбите няма да могат да се възползват и граждани, които през последните пет години са поели финансови задължения, „явно несъобразени с имуществото и доходите им".
Работоспособни лица, които не са работили през последната година преди подаване на молбата за несъстоятелност без основателни причини, също няма да имат достъп до процедурата.
Наказателна отговорност се предвижда и за длъжници, които:
Приемането на закон за личния фалит е част от ангажиментите на България по Плана за възстановяване, но досега не е постигнат консенсус за окончателния му вариант поради честата смяна на властта.