Отидете към основна версия

7 505 37

Мая Манолова: Промените в Закона за въвеждане на еврото са опасни

  • мая манолова-
  • антиспекула-
  • закон-
  • спекула-
  • магазини-
  • търговия

Решението е отхвърляне на закона на правителството и да приемат незабавно нашия закон „Антиспекула“

Снимка: бТВ

„В Закона за въвеждане на еврото има забрана за повишаване на цените без „обективни икономически фактори“, но няма ясна дефиниция кои предпоставки са обективни и кои - не. Тоест фирми ще бъдат санкционирани по субективната преценка на проверяващите. Това прави законопроекта опасен, защото се създават възможности контролните органи да се превърнат в бухалки.“ Това заяви председателят на Изправи се.БГ Мая Манолова в своя позиция в социалните мрежи.

Според нея в едни случаи на спекулативно повишени цени би се преценило, че всичко е наред и повишението е оправдано, а в други – фирми ще бъдат санкционирани на база свободно тълкуване на това „какво искал да каже авторът?“.

Например в голямата търговска може да се продава по-скъпо, в малкото магазинче – не, защото имало по-малък разход. Така се създават законови предпоставки да се съсипват бизнеси по поръчка, което не е в интерес нито на потребителите, нито на бизнеса. Дори да приемем, че контролните органи ще бъдат напълно непредубедени и неутрални, всеки би могъл да си намери оправдание за това, че неправомерно завишава цените.“ – коментира Манолова.

За пример тя даде това, че електроенергията е поскъпнала с 11,2% от 1 януари до сега или би могло да се оправдае с хипотетично увеличение на цената на непроследимите маркетинг услуги.

„В нашия закон „Антиспекула“ мерките са ясно описани – какво представляват, как и кой ги налага, за какъв срок важат, при какви условия, колко често и от кого се променят. Ако даден артикул, чиято цена трябва да е регулирана, е предлаган на по-висока цена от търговец, той еднозначно трябва да бъде санкциониран. Еднакви правила и за големите, и за малките. Няма място за двоен аршин и за изпълнение на мръсни поръчки.“ – категорична беше тя.

По думите на Манолова, втори сериозен проблем в приетия на първо четене законопроект на Министерския съвет се дава възможност на правителството да налага мерки за контрол на цени.

„Но кои са мерките? Не са разписани. Това създава несигурност и опасения за злоупотреби у търговците и гражданите. В нашия законопроект предлагаме таван на цените и пределни надценки за основни храни и стоки от първа необходимост, определени в списък от Министерския съвет; връщане на цените на лекарствата и мобилните услуги към тези от 1 януари 2025 г., на банковите такси – към средните за 2024 г. по данни на БНБ, а цената на горивата ще се изчислява по ясна формула на всеки две седмици.“ – добави председателят на Изправи се.БГ.

Според нея не е ясно цените на кои стоки и услуги ще бъдат регулирани. Дали само на основните хранителни продукти и стоките от първа необходимост или и на луксозните автомобили, на екзотичните плодове, на хайвера?

„А още по-голям въпрос е защо в закона на правителството цените на горивата, банковите такси и мобилните услуги не са предмет на ясна регулация. Отговор няма.“ – възмути се Манолова.

Бившият омбудсман припомни, че в изготвения от нея законопроект „Антиспекула“ регулацията се отнася до основните сектори, които засягат жизнения стандарт на хората - основни хранителни продукти и стоки от първа необходимост, лекарства, банкови такси и мобилни услуги.

Според Манолова друг проблем е, че след приемане на новите разпоредби, предложени от правителството, те ще влязат в сила от 8 август. - „Да, кратък период, но достатъчен за раздуване на цените преди да започне регулацията.“

„Затова призовавам депутатите веднъж да проявят разум и реално да защитят потребителите, без да фалират определени бизнеси. Решението е отхвърляне на закона на правителството и да приемат незабавно нашия закон „Антиспекула“.“ – заяви тя.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 49 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове