Отидете към основна версия

623 0

Имотите ни навън заложници на Зееви

  • агенцията-
  • срещу-
  • българия-
  • израел-
  • зееви

Израелският бизнесмен Гад Зееви, който в края на 2006 г. осъди българската държава в Парижкия арбитраж да му плати 10.36 млн. EUR заради нанесени щети от прекратяването на приватизационната сделка за бившия национален авиопревозвач Балкан, е започнал процедура за изпълнение на съдебното решение в Израел.

Запор

Според тях при положителен резултат за бизнесмена той ще получи право да запорира активи, собственост на българската държава не само в Израел, но и навсякъде по света, които не са под специален имунитет. Става въпрос както за търговски и представителства на БНБ, така и за вземания и плащания по сметки. Вече се появи информация, че пари, изплатени от България на израелската Елбит по обща сделка, са били запорирани от Върховния съд на Израел. Страна по делото, което Гад Зееви водеше срещу България, е финансовото министерство.

Отказ

Според източници на вестника Агенцията за следприватизационен контрол (АСК), която заведе контраиск срещу Зееви през 2003 г. в Париж, а след това го прекрати, е загубила възможността да възобнови делото срещу него. Агенцията за приватизация и представители на научните юридически среди са изпратили компетентни мнения до АСК, че не е целесъобразно да бъде прекращаван искът. Руси Статков, член на надзорния съвет на АСК от квотата на Коалиция за България, коментира за в. Пари, че агенцията не е направила това самоволно, а е получила становище от процесуалния представител и от министъра на финансите, който представлява правителството, през декември 2006 г. Мотивът е бил, че има препокриване на материята по първото дело и не е необходимо да се води ново, което изисква допълнителни разходи.

Бюджет

За да води подобни дела, АСК, първо, трябва да получи становище от държавата в лицето на Министерството на финансите, а второ - да разполага най-малко с около 10 млн. лв., каза още Статков. Според него по силата на новия ГКП в момента бюджетът й е 2 млн. лв. За да функционира нормално АСК, трябва да се върне предишният ГКП, твърди надзорникът.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини