При поставянето на нова дограма, в долната част на рамката се правят малки отвори, защитени от външните условия с капачки. Когато монтажът е извършен по правилата, тези отвори се намират над настилката на терасата или над външната подпрозоречна пола. В дъждовно или студено време водата, която се събира в рамката, изтича навън през отворите. В този случай системата на дограмата работи и всичко е наред.
Специалистите от „Хаусмайстер” нерядко се сблъскват със случаи, когато дейностите по монтажа на дограмата и поставянето на външните настилки не са проследени и дренажните отвори са покрити. На пръв поглед незначителен пропуск, но той води след себе си доста проблеми, които се изявяват след време и в някои ситуации се стига до сериозен ремонт.
При липса или запушване на дренажните отвори, водата от дъждовете или от конденза търси други пътища, за да излезе навън. Най-често се просмуква в стените в съседство. Ефектът не се забелязва веднага. В дъждовен сезон по стените около прозорците отначало се появяват влажни петна. С течение на времето мазилката набъбва, а латексът започва да се лющи. Не след дълго започват да страдат и съседите отдолу. При по-силни дъждове може да се стигне и до локва пред прозореца или дори до наводнение. Събирането на вода в дограмата е сериозен проблем, който не бива да се подценява.
Какво е решението ако дренажните отвори са затворени по някаква причина? Най-добре е да се направи консултация със специалист. Направата на дренажни отвори е основен принцип и нарушаването му на практика може да компрометира целия прозорец. От значение е и нивото на външната настилка спрямо рамката на прозореца или вратата.
Най-високото допустимо ниво, до което може да стигне външната настилка, за да се постигне оттичане на водата е долния ръб на дренажния отвор. Когато отворът е покрит, дори частично, не може да се осигури оттичане на водата. Тогава се налага да се подмени изцяло прозореца или да се изработи нова долна, хоризонтална греда, която да се монтира над съществуващата и да се изработят нови крила. Разходите и в двата варианта са сходни, като във втория се спестява разбиването на стената около прозореца. Възможно е също и подмяна на външната настилка, но тя е свързана с повече усложнения.
Инж. Мария Хаджиниколова