Отидете към основна версия

2 072 2

РДНСК и съдът влязоха в спор

  • ресторант-
  • строеж-
  • рднск-
  • съд-
  • пловдив

РДНСК нареди бутането на новопостроена част към верига ресторанти, а съдът отмени заповедта

Новата част верига ресторанти, която има обект срещу Новотела в Пловдив е незаконно построена, констатира РДНСК. Последната е правила проверка на обекта през 2022 г. по сигнал, че има незаконно строителство.

От РДНСК са разпоредели да се премахне незаконен строеж на обекта на ул. „Самара“, който е част от реконструкцията на ресторанта, направен в периода 2016- 2018 г., посочва Trafficnews. Заповедта обаче е била обжалвана в съда и впоследствие е бил отменена.

Според РДНСК ремонтът е направен без одобрен проект и без издадено от главния архитект на община Пловдив разрешение за строеж. Собственик на сградата е пловдивската фирма „Диамант“, а наемател е фирмата „БАР“ ООД, която държи и други ресторанти от веригата в страната.

При проверката на инспекторите от двете фирми не са предоставили никакви книжа за обекта. Установило се, че намеси са правени и по двата етажа, както по фасадата, така и по плочите, за да се разширят помещенията. Също така са били бутани стени и зидарии, като са се обособили нови санитарни възли, битови помещения, складове, хладилни камери и др. С разширяването на остъклението пък се е завзел и част от имот, който е общинска собственост.

Поради това от РДНСК са издали акт през април 2022 година всички тези дейности да бъдат премахнати, тъй като представляват „незаконни строежи“ и са поискали да се възстанови сградата в предишния ѝ вид. Двете фирми обжалват решението на дирекцията за строителен контрол.

При експертизата става ясно, че един от обектите – „суши бар“ не е „незаконен строеж“, а преместваем обект, като той е фигурирал в схемите на район „Северен“. Именно поради това съдът постановява, че актът на РДНСК е нищожен, защото са допуснати съществени процесуални нарушения при съставяне на акта. Причината е, че премахването на „незаконен строеж“ и „преместваемо съоръжение“ са правят по различни законови процедури. Поради това и премахването на останалите съоръжения са паднали в съда, тъй като са били на общ административен акт.

Решението не е окончателно и може да се обжалва във Върховния административен съд от РДНСК.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 6 гласа.

Свързани новини