Общото предлагане на съвременни логистични и индустриални (ЛИ) площи в столиците на страните от ЦИЕ-13 възлиза на почти 25 млн. кв.м. и над 67 млн. кв.м. на национално равнище. Полша остава най-големият пазар в региона с фонд от над 30 млн. кв. м., което представлява приблизително 45% от общия обем в ЦИЕ-13, показва последния доклад на Colliers.
Инвестиционни тенденции в ЛИ сектор
Доминика Йедрак, Директор пазарни проучвания, Colliers CEE коментира: "Наблюдава се значителен интерес към ЛИ сегмента. Инвеститорите търсят различни възможности като придобиване на земя, самостоятелни активи, големи портфейли и споразумения за продажба с обратно наемане с дългосрочен доход. Въпреки това секторът не е имунизиран срещу икономически и геополитически влияния, включително по-високи разходи за финансиране, ценови несъответствия между купувачи и продавачи и ограничена наличност на продукт". Въпреки тези предизвикателства сегментът остава ключов фокус за инвеститорите в ЦИЕ-6.
Свиване на доходността и ръст на наемите
Значителното свиване на доходността в региона на ЦИЕ-6 между 2012 и 2021 г. се дължи на слабото предлагане на продукт и засиленото търсене. Освен това наемните нива се повишиха значително, особено на най-търсените пазари с ниски стойности на незаети площи. Макар че ръстът на наемите може да се стабилизира в краткосрочен и средносрочен план, икономическият натиск ще доведе до незначителни намаления на някои пазари. Въпреки тези колебания цялостната перспектива за сегмента в разширения регион на Централна и Източна Европа остава положителна, като очакванията са за продължаващ растеж и резултати. Капиталовите стойности на кв. м. продължават да изглеждат привлекателни в сравнение със Западна Европа.
Динамика на търсенето и предлагането в ЛИ сектор
Общото предлагане на съвременни площи за индустриални и логистични дейности на пазарите в столиците на страните от ЦИЕ-13 възлиза на почти 25 млн. кв. м и над 67 млн. кв. м на национално равнище. Въпреки различията в нивата на незаетите площи, търсенето е силно през последните години, стимулирано главно от сектори като 3PL, компании за търговия на дребно и дистрибуция. Независимо от това през 2023 г. в повечето държави се отчита спад в търсенето, който се дължи отчасти на икономически и геополитически фактори.
ESG инициативи
Силвиу Поп, Директор пазарни проучвания, Colliers CEE, добавя: “ESG инициативите в ЦИЕ-6 засягат почти 90% от общия фонд от модерни индустриални и логистични площи. Страните от регионa отдавна са въвели екологични решения в сградите си. В резултат на това се появяват съоръжения с най-високи нива на устойчивост, за което свидетелстват сертификати като BREEAM и LEED. Напредъкът на всяка от държавите от ЦИЕ-6 в този аспект е различен, но при тях той е най-голям на фона на разширения състав на региона (ЦИЕ-13). Нарастващият интерес към зелените технологии и енергийната ефективност е очевиден в страните от Прибалтика, въпреки че прогресът в прилагането им варира“.
Динамика на пазара на труда в ЦИЕ-13
Пазарът на труда в ЦИЕ-13, особено в секторите на производството и логистиката, отбелязва значителни различия в заплащането между страните, като в региона на ЦИЕ-6 се наблюдава значително увеличение на възнагражденията. Този ръст се дължи на тенденцията за nearshoring и на автоматизацията на производствените процеси. Докато в производствения сектор се регистрира значителен ръст на годишна база, в логистичния той е по-скромен. Нарастващото търсене на квалифицирани кадри в областта стимулира предприятията да се разширяват и развиват по-близо до региона на Централна Европа.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК