Върховният съд на Нидерландия потвърди в четвъртък решенията на по-ниските съдебни инстанции, постановяващи връщането на антични златни артефакти от древния Крим в Украйна, слагайки по този начин край на дълъг съдебен процес, съобщи Reuters.
Съкровищата бяха изложени в музея „Алард Пиърсън“ в Амстердам, когато през 2014 г. Русия анексира Крим, а и Украйна и музеите от анексирания полуостров поискаха връщането им, пише още в. Сега. „Това решение слага край на спора.
Музеят „Алард Пиърсън“ трябва да върне тези художествени съкровища на държавата Украйна, а не на музеите в Крим“, казва се в решението. Експонатите, включително масивен златен скитски шлем и златно украшение за врат, всяко от които тежи повече от 1 кг (35 унции), бяха заети от музея в Амстердам като част от гостуваща изложба.
ООН, Европейският съюз и Нидерландия признават териториалната цялост на Украйна в нейните граници отпреди 2014 г. По-ниските съдебни инстанции в страната през 2016 г. и 2021 г. също излязоха с решение, че ценностите трябва да бъдат върнати на Украйна. В решението на Апелативния съд от 2021 г. се отбелязва, че според украинското законодателство артефактите ще се съхраняват в Националния исторически музей в Киев, „докато ситуацията в Крим се стабилизира“. Решението от 2021 г. „постигна справедлив баланс между нарушаването на правата на музеите и интересите на държавата Украйна за защита на нейното културно наследство“, коментира Върховният съд на Нидерландия днес.
През януари 2022 г. кримски музеи подадоха във Върховния съд на Нидерландия жалба срещу подобно решение, припомня РИА „Новости“. Колекцията, която е обект на спора, съдържа артефакти от Източнокримския музей, Централния музей на Таврида, Бахчисарайския исторически и културен музей и музея „Таврически Херсон“.
От 2014 г. скитското злато се намираше в изложба в амстердамския музей „Алард Пиърсън“, озаглавена „Крим: Златото и тайните на Черно море“. Тя се състоеше от колекции на пет музея, един от които се намира в Киев и четири в Крим. По-рано, през август 2014 г., амстердамският музей беше взел решение да не изпраща колекцията нито в Крим, нито в Украйна до постигането на съгласие между двете страни в спора или до решението на компетентен съд.
Сегашното постановление на Върховния съд за собствеността на колекцията „Скитското злато“ е окончателна.
„Борбата продължи почти девет години, но ние винаги сме били сигурни, че ще победим. Щастливи сме, че получихме това окончателно решение“, заяви Маартен Сандърс, един от холандските адвокати, които представляват интересите на Украйна по делото за скитското злато, в ексклузивен коментар пред кореспондент на Ukrinform. „Особено в тези трудни времена за Украйна, това е много добра новина. Винаги сме твърдяли, че Украйна по някакъв начин е имала късмет, че тази част от кримските съкровища се озоваха в Амстердам по време на окупацията. Това беше един от малкото активи, които можеха да не бъде иззети с военна сила. Можем да кажем, че това вече е подкрепено от нашия Върховен съд", подчерта Сандърс.
В Крим реагираха на решението на Върховния съд на Нидерландия за предаването на скитското злато на Украйна, определяйки тази крачка като незаконна. Директорът на Централния музей на Таврида в Крим Андрей Малгин заяви, че решението, взето в Хага, не е изненада за музейните работници. „То беше очаквано. Но то не прибавя ни най-малко справедливост в този казус. Разбира се, то е несправедливо и като цяло незаконно“, заключава той.
Докато тече съдебният спор, колекцията, оценена на 10 милиона евро, се съхранява в музея „Алард Пиърсън“.