Безпрецедентна суша пресушава втората по големина река в Южна Америка – Парана.
Нейното течение започва от Бразилия и продължава над 4800 км през Парагвай и Аржентина. Реката дава живот на огромни тропически гори и стопанства, пише Reuters, цитирана от vesti.bg.
От нея зависят над 80% от земеделските производители в Аржентина. Освен това Парана е ключов воден път за всяка от държавите, през които преминава.
В момента нивото на водата в Парана е най-ниското от поне 1944 г. насам, в резултат на продължителна суша в Южна Бразилия, която започна през 2019 г. и все още не е приключила.
„Страдаме от последиците от сушата, започнала през юни 2019 г. Това е цикъл, който не е приключил и не е ясно кога ще приключи”, посочват от Аржентинската национална метеорологична служба.
Правителствените служители съветват гражданите да „пестят вода” и да улавят дъжд за домашна и търговска употреба.
В тези сухи условия властите също така призовават хората да спрат да изгарят отпадъци или да запалват огньове, за да осигурят пасища.
Докато нивото на Парана намалява, през последните две години бушуват хиляди горски пожари. Изсъхналата тропическа растителност е силно запалима, а ниското ниво на реката пресушава каналите, които обикновено спират огъня.